Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να περάσει τον Άρη 1-1 στην Τρίπολη με τον Αστέρα

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Αστέρας και ΑΕΚ στην Τρίπολη για την 9η αγωνιστική των playoffs. Οι Αρκάδες παρέμειναν χωρίς νίκη στα playoffs, ενώ η «Ένωση» έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει τον Άρη για να ανέβει τρίτη.

Απελευθερωμένες από το άγχος, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά ανοιχτά από την αρχή. Οι δύο γκολκίπερ ήταν οι πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα, με τον Αθανασιάδης να αποκρούει την εκτέλεση φάουλ του Γκόμες και τον Τσιφτσή να νικά σε τετ-α-τετ τον Τάνκοβιτς. Η «Ένωση» ήταν πιο ζωηρή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, με τον Σουηδό να σπαταλά ακόμη μια ευκαιρία σουτάροντας λίγο άουτ στο 35’. Οι Αρκάδες κρατούσαν τις καλύτερες φάσεις τους για το φινάλε του ημιχρόνου, με τους Άλβαρες και Μουνάφο να απειλούν από μακριά και τον Μπακάκη να κόβει σωτήρια το πλασέ του Μπαράλες που ήταν έτοιμος για το 1-0.

Ο Αστέρας επέστρεψε πιο επιθετικά από τα αποδυτήρια αγγίζοντας το γκολ στο 50’ με τον Αθανασιάδη να σταματά την κεφαλιά του Σίτο στο δεύτερο δοκάρι. Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που τόσο αναζήτησε στο πρώτο 45λεπτο στο 56’, όταν από την καλή συνεργασία Τάνκοβιτς και Αλμπάνη η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ που με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και στο 63’ ο Κώτσιρας από βαθιά μπαλιά του Μουνάφο κι ενώ όλοι περίμεναν γύρισμα, με καταπληκτικό πλασέ από πλάγια θέση ισοφάρισε.

Ο Αστέρας πλησίασε πιο κοντά στη νίκη, όταν στο 84’ ο Μπαράλες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι εξ επαφής.

Ο Ευαγγέλου διαχειρίστηκε χωρίς πρόβλημα το ματς.

Αστέρας (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες (86’ Τασουλής), Μουνάφο, Μπελόκ (60’ Κανελλόπουλος), Γκόμες (60’ Τζίμας), Σίτο (60’ Κρέσπι), Τιλίκα (73’ Αλί Μπαμπά), Μπαράλες.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (65’ Γαλανόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Μιτάι (81’ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (65’ Σαρδέλης), Ανσαριφάρντ (76’ Κοσίδης), Αλμπάνης (76’ Μάνταλος).