Η ΑΕΚ έμεινε εκτός από το Final 8 του BCL

Η ΑΕΚ έμεινε εκτός από το Final 8 του BCL γνωρίζοντας την ήττα 78-66 από την Τουρκ Τέλεκομ στην Άγκυρα με διαφορά 12 πόντων, σε συνδυασμό με τη νίκη της Στρασμπούρ στο Νόβγκοροντ επί της Νίζνι με 87-97.

Η ΑΕΚ ήταν κακή. Δεν έδειξε ούτε ότι μπορούσε να διατηρήσει τη διαφορά των 9 πόντων του πρώτου αγώνα. Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 12-8, με τον Ματσιούλις να ξεκινάει με 2/2 τρίποντα.

Ένα μίνι σερί 6-0 των Τούρκων τους έφερε μπροστά στο σκορ με 14-12, με την ΑΕΚ να απαντάει με το δικό της σερί 5-0 (16-14). Σταδιακά, η Τουρκ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ (4) και την αστοχία των «κιτρινόμαυρων» κατάφερε να πάρει διαφορά 9 πόντων (29-20).

Η ΑΕΚ βρήκε σκορ από τον Χρυσικόπουλο και τον Μωραίτη, ο οποίος έσπασε ένα αρνητικό σερί 8 χαμένων τριπόντων για την ΑΕΚ, με τη διαφορά να μαζεύεται στους 3 (39-36).

Ο Λάνγκφορντ, με 4 απανωτούς πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έφερε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 40-39. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ… πνίγηκε. Ο Κάιλ Ουίλτζερ ήταν ασταμάτητος, με 24 πόντους και μεγάλη ζημιά στην άμυνα της «Βασίλισσας», με την Τουρκ να παίζει τη διαφορά στο επίπεδο των 10 πόντων στο μεγαλύτερο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου.

H AEK είδε τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι άστοχος και αρκετά εκνευρισμένος (δέχτηκε ξανά τεχνική ποινή), ο Ντάριλ Μέικον πήρε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ αρκετές ήταν οι στιγμές που τα λάθη έμοιαζαν επιπόλαια.

Χαρακτηριστικό το αντιαθλητικό φάουλ του Μορέιρα με το σκορ στο 66-55, αλλά και οι κακές επιλογές στο τέλος, στην προσπάθεια της ΑΕΚ να σώσει έστω τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 56-46, 78-66