Η ΑΕΚ έμεινε στα Ευρωπαϊκά πανηγύρια και ο Ατρόμητος κέρδισε δίκαια 1-0

Έμεινε στα πανηγύρια της Ευρώπης και την πρόκριση επί της Βόλφσμπουργκ η ΑΕΚ και γνώρισε την ήττα 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, μετά από μέτρια εμφάνιση.

Ο Γούτας πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στην πρώτη φάση του Ατρόμητου στο ματς, με τον Μάνταλο να αποβάλλεται σωστά στο 39′ για σκαριά στο στήθος του Κιβρακίδη και να αφήνει την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο αρχηγός μάλιστα δεν παίζει την επόμενη αγωνιστική στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ατρόμητος του Κάναντι ήταν άριστα στημένος στον αγωνιστικό χώρο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την ΑΕΚ σε όλο το παιχνίδι και πήρε δίκαια τους τρεις πόντους φθάνοντας τους πέντε, ενώ στους έξι έμειναν οι κιτρινόμαυροι.

Με φάση για την ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς όταν ο Μάνταλος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε (2′) και τέσσερα λεπτά μετά ο Λιβάγια δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή μέσα από την περιοχή, αν και ήταν σε θέση οφσάιντ και αν σκόραρε το γκολ του δεν θα μετρούσε. Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα, έβγαζε επιθετική διάθεση αλλά μετά το δεκάλεπτο… εξαφανίστηκε από το ματς.

Η αλλαγή του Λιβάι Γκαρσία που τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Κρίστισιτς έπαιξε τον ρόλο της, με τον Καρέρα να γυρίζει σε ένα πιο… σφιχτό 4-3-3 τη διάταξη και να χάνει ενέργεια στα άκρα της επίθεσης με τους Μάνταλο και Λιβάγια. Όλα αυτά έπαιξαν τον δικό τους ρόλο για να φέρει ο Ατρόμητος το ματς στα μέτρα του και στην πρώτη του φάση βρήκε το γκολ.

Ο Σβάρνας έμεινε… βιδωμένος στο έδαφος μετά την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ στην καρδιά της αμυνας και ο Γούτας με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τσιντώτα για το 1-0. Ένα γκολ που έδωσε ψυχολογία στον Ατρόμητο και… έριξε την ΑΕΚ, με τον Τσιντώτα να σώζει στο 38′ την ομάδα του στο σουτ του Χαρίση και τον Μάνταλο να την… κρεμάει ένα λεπτό μετά αφού αποβλήθηκε σωστά για σκαριά στο στήθος του Κιβρακίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν το αριθμητικό πλεονέκτημα εκτός του προβαδίσματος με αποτέλεσμα να έχουν και καλύτερη ψυχολογία στο γήπεδο. Αυτό, τους έκανε να είναι η πιο απειλητική ομάδα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους.

Έτσι, στο 49′ ο Κωτσόπουλος μετά από ατομική προσπάθεια έφτασε μέχρι την μικρή περιοχή όπου και σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 58′, ένα ωραίο μακρινό σουτ του Μπουσουλάτζιτς το έβγαλε ο Τσιντώντας, ενώ στο 71′ είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία του Ατρόμητου να φτάσει στο 2-0!

Ο Νάτσος έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Γιακουμάκης ολομόναχος από το ύψος της μεγάλης περιοχής πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Τσιντώτα!

H Ένωση ακόμα και με παίκτη λιγότερο όσο ο χρόνος περνούσε βγήκε μπροστά με σκοπό να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Η ΑΕΚ απείλησε πρώτα στο 72′ με σουτ του Λόπες το οποίο έβγαλε ο Γιαννιώτης και στη συνέχεια στο 78′, με τον Ανσαριφάρντ μετά από σέντρα του Ολιβέιρα να μην μπορεί να σπρώξει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτή όμως ήταν ουσιαστικά και η τελευταία φάση της ΑΕΚ για να σώσει τον βαθμό. Τα λεπτά που ακολούθησαν είχαν αρκετή ένταση, αλλά καμία καλή στιγμή.

Ο Τάσος Παπαπέτρου, απέδειξε πως είναι ο κορυφαίος Έλληνας διαιτητής. Είχε να αντιμετωπίσει αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Σε ένα εξ αυτών έδειξε κόκκινη κάρτα στον Μάνταλο. Στη φάση αυτή ο αρχηγός της ΑΕΚ, σηκώνει το πόδι του με τις τάπες μέχρι το πρόσωπο του Σάλομον όπου φαίνεται να τον βρίσκει και στο στήθος όπως το κατεβάζει.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Νάτσος, Σάλομον (46′ Μπουσουλάτζιτς), Χαρίσης (79′ Ούμπιδες), Ενσικουλού (65′ Ραμπέλο), Κωτσόπουλος (82′ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (65′ Γιακουμάκης)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώντας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (66′ Χιντ), Λόπες (90+3′ Σαμπανάτζοβιτς), Σάκχοφ, Σιμόες (66′ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Γκαρσία (15′ Κρίστιτσιτς), Λιβάια, Ανσαριφάρντ