Η ΑΕΚ «φτερούγισε» πιο κοντά στο Final 4

Η ΑΕΚ «φτερούγισε» πιο κοντά στο Final 4 του Basketball Champions League. Με την αμέριστη συμπαράσταση περίπου 12 χιλιάδων φίλων της, που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, νίκησε τη Στρασμπούρ με 78-69. Και καλείται στον επαναληπτικό -την επόμενη Τετάρτη στο Στρασβούργο, ανήμερα της επετείου 50 χρόνων από την κατάκτηση του Κυπελλούχων- τουλάχιστον να υπερασπιστεί το +9. Ώστε για να «σφραγίσει το εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά έφτασε να προηγείται και με διπλάσιο σκορ αλλά παρουσίασε και πάλι τη γνωστή αστάθεια της. Με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι, όχι απλά να μειώσουν αλλά να «πάρουν κεφάλι» στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» ξαναβρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν και στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο να εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο αγώνα. Και μια διαφορά που -θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αλλά πάντως- τους επιτρέπει να πάνε Γαλλία με υπολογίσιμο πλεονέκτημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 6 (6 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (2), Σάκοτα 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 16 λεπτά), Χάρις 12 (4/12 σουτ), Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 5, Ξανθόπουλος 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ):  Μποστ 9 (3/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαμπεϊρί 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λελούπ, Ράντολφ 12 (2), Ράιτ 15 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άτκινς 4, Μπιλάν 1, Ίνγκλις 6, Λόγκαν 7 (1/6 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα,μ 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 15 λάθη.