Η ΑΕΚ κυπελλούχος στο χάντμπολ 24-22 τον ΠΑΟΚ

H ΑΕΚ επικράτησε με 24-22 του ΠΑΟΚ στην Κοζάνη και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στο χάντμπολ λίγες ημέρες πριν την μεγάλη πρόκληση του τελικού του EHF European Cup.

H ΑΕΚ κατάφερε να κάνει δικό της το 4ο Κύπελλο στην ιστορία της. Στο ΔΑΚ Κοζάνης οι δύο «δικέφαλοι» τα έδωσαν όλα, με την Ένωση στο τέλος να είναι αυτή που πανηγύρισε.

Το πρώτο ημίχρονο σε μεγάλο βαθμό ανήκε στην ΑΕΚ. Η τυπικά γηπεδούχος και φαβορί  πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 5 γκολ (12-7). Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, έσφιξε την άμυνά του, έγινε πιο επιθετικός στην μπροστά ζώνη και κατάφερε σιγά-σιγά να μειώσει στα τρία τέρματα, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο (14-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα φοβερό ντέρμπι γεμάτο σκληρές και δυνατές φάσεις και ένταση, με τους δύο μονομάχους να παλεύουν μέχρι το τέλος. Ο ΠΑΟΚ με ακόμα πιο σκληρή άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει, με τους «ασπρόμαυρους» που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα Άρσιτς και τον Στογιάνοβιτς, να χάνουν 4 φορές την ευκαιρία να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Αυτό τελικά έγινε στο 21-22, αλλά αμέσως η Ένωση ισοφάρισε. Στο 22-22 ο Καλομοίρος για την ΑΕΚ έκανε το 23-22, ο Μπάουερ έκανε μεγάλη επέμβαση και ο Λέμος με πέναλτι σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 9-5, 11-7, 13-9, 14-11 (ημιχρ.), 16-13, 17-17, 20-19, 20-20, 21-21, 24-22.