Η ΑΕΚ Λάρνακας 1-0 την Πάφο στο ντέρμπι πάτησε κορυφή

Ασταμάτητη η ΑΕΚ, πήρε και το εντός έδρας ντέρμπι κορυφής με την Πάφο! Η ομάδα της Λάρνακας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κύπρου, επικράτησε 1-0 με «χρυσό» σκόρερ τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού, Όμρι Άλτμαν.

Έτσι, έφτασε τις εννιά σερί νίκες στο πρωτάθλημα, συνέχισε στην πρώτη θέση μαζί με το ΑΠΟΕΛ και στο +3 από την Πάφο.

Καθολικά ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 15′ με τον Άλτμαν να σκοράρει με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. Μάλιστα, χαμογέλασαν προσωρινά στο 66′, όταν ο Ζάιρο σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή. Όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από έλεγχο από το VAR.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά η Πάφος προσπάθησε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Ωστόσο, η ΑΕΚ ήλεγχε το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας στη σημαντική νίκη.

Την ίδια ώρα, η Ανόρθωση υπέστη ακόμα ένα κάζο, γνωρίζοντας την ήττα (1-0) στην έδρα του Ακρίτα Χλώρακα, με τον Λόπες να σκοράρει για τους γηπεδούχους στο 87′!