Η ΑΕΚ με γκολάρα του Μάνταλου πέρασε από τη Νίκαια 0-1 τον Ιωνικό

Με γκολάρα του Μάνταλου στο 21΄ η ΑΕΚ νίκησε τον Ιωνικό (0-1) και «επέστρεψε» στο -8 από τον Ολυμπιακό! Στον εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Νεάπολης, η ΑΕΚ δημιούργησε πολλές ευκαιρίες τις οποίες δεν αξιοποίησε, ωστόσο αυτό που θα πρέπει να τονιστεί είναι πως για τέταρτο ματς(τρία πρωταθλήματος, ένα κυπέλλου), διατήρησε το απαραβίαστο της εστίας της.

Ο Ιωνικός ήταν σκληροτράχηλος κι έδειξε καλά στοιχεία παρά το γεγονός ότι δεν είχε τους τιμωρημένους Ρομαό (αποβλήθηκε κόντρα στον Παναιτωλικό) και Μύγα (συμπλήρωσε κάρτες), αλλά και τους τραυματίες Τουράμ, Ντελγκάδο και Μαχαίρα.

Στον αντίποδα, η «Ένωση» δεν είχε στη διάθεσή της τους τραυματίες Μοχαμάντι, Στάνκοβιτς και Γαλανόπουλο, καθώς και τον τιμωρημένο Σιμόες. Αντίθετα, υπολογιζόταν κανονικά ο Λιβάι Γκαρσία, ενώ επέστρεψε και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, μετά την περιπέτειά του με τον κορωνοϊό.

Η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη δυσκολευόταν να διασπάσει το «οχυρωμένο» κέντρο του Ιωνικού, προσπαθώντας να πάει την μπάλα στα άκρα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού έδιναν βάση στην εύρυθμη αμυντική τους λειτουργία, προσπαθώντας να κλέψουν την μπάλα και να βγουν με ταχύτητα στην κόντρα.

Για να φτάσουμε στο 21ο λεπτό, όταν η «Ένωση» -στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο παιχνίδι- κατάφερε να βρει δίχτυα. Χρειάστηκε η υπέροχη κάθετη του Άμραμπατ που άνοιξε την αντίπαλη άμυνα, βλέποντας το ανέβασμα του Μισελέν, ο οποίος με πολύ ωραίο σπάσιμο βρήκε τον Μάνταλο στο ύψος του πέναλτι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έπιασε μονοκόμματο δυνατό σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ τους, απειλώντας αρχικά με τον Τσούμπερ στο 26′. Προς το τέλος του πρώτου μέρους αύξησαν την πίεσή τους, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες με το τετ-α-τετ του Τσούμπερ στο 38′ (σπουδαία απόκρουση του Χουτεσιώτη) και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Τζαβέλλα. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έπεσαν μετά το γκολ που δέχτηκαν, απειλώντας με το βολ-πλανέ του Κάνιας στο 32′.

Ο Ιωνικός μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Νίκαιας απειλούσε κυρίως με μακρινά σουτ (46 Λένις, 48′ Άοσμαν, 54′ Κιάκος), με την ΑΕΚ να απαντά ενδιάμεσα με το αντίστοιχο του Αραούχο στο 51′.

Στο 70′ ο Αργύρης Γιαννίκης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Γκαρσία και Σάκχοφ αντί των Μάνταλου και Λε Ταλέκ, με την «Ένωση» να αγωνίζεται πλέον με μεσοεπιθετική τριάδα που συνέθεταν -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Γκαρσία, Άμραμπατ και Τσούμπερ. Ξαφνικά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δημιουργούν πολλή δουλειά στον Χουτεσιώτη, ο οποίος ανταπεξήλθε τόσο στο τετ-α-τετ και την κεφαλιά του Αραούχο στο 71′ και στο 77′, αντίστοιχα, όσο και το σουτ του Τσούμπερ στο 72′.

Ο Αραούχο είχε ακόμα μια σημαντική στιγμή, με την γυριστή του κεφαλιά στο 83′ να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση για τον Αργεντινό, με τον Ανσαριφάρντ να τον αντικαθιστά και να επιστρέφει ύστερα από την περιπέτειά του με τον κορωνοϊό και την ΑΕΚ να κρατά το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Καλή η διαιτησία του Περράκη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Γκοτσούλιας (66′ Ματσούκας), Βαφέας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος – Κάνιας (86′ Καμπράλ), Κιάκος (66′ Μάναλης), Ντάλσιο – Άοσμαν, Λένις.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας – Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ (70′ Σάκχοφ) – Άμραμπατ (83′ Γέβτιτς), Μάνταλος (70′ Γκαρσία), Τσούμπερ (90’+2′ Μήτογλου) – Αραούχο (83′ Ανσαριφάρντ).