Η ΑΕΚ με ψυχή 90-77 το Περιστέρι προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου

Η ΑΕΚ με ψυχή υπέταξε το Περιστέρι 90-77 και προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου! Οι… 7,5 διαθέσιμοι παίκτες της λαβωμένης Ένωσης οδήγησαν τον «Δικέφαλο» στη νίκη.

Ο Ανγκόλα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε 31 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ, ενώ από… κοντά ήταν οι Γκρίφιν (17 πόντοι), Χάμερ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Παππάς (13 πόντοι).

Από την ομάδα των δυτικών προαστίων, που προηγήθηκε μέχρι και με +13, διασώθηκαν οι ΜακΚρι (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Γκρέι (10 πόντοι).

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-2 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά το Περιστέρι απάντησε με σερί 12-0 και ξέφυγε με +8 (6-14 στο 6’). Την ίδια ώρα, η Ένωση μπλόκαρε επιθετικά και έμεινε άποντη για περίπου 4 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό και με οδηγούς τους Κόζι και Γκρέι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +6 (15-21).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων μπήκε… φουριόζα στο 2ο δεκάλεπτο και με τον ΜακΚρι να εκτελεί, ξέφυγε με +13 (15-28 στο 12’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ψαλίδισαν τη διαφορά με σερί 6-0 (21-28). Κάπου εκεί οι παίκτες του Τόμιτς κυριεύτηκαν από νευρικότητα κι έδωσαν τη δυνατότητα στον «Δικέφαλο» να φτάσει στην ανατροπή του σκηνικού με επιμέρους σκορ 19-6 (40-39 στο 18’). Με τους Γκρίφιν, Ανγκόλα και Χάμερ να είναι ασταμάτητοι, η ομάδα του Δέδα έκλεισε το ημίχρονο με +3 (48-45).

Στην 3η περίοδο, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (58-50 στο 23’), εκμεταλλευόμενοι τα τραγικά λάθη του Περιστερίου. Μετά κόπων και βασάνων, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν (60-57 στο 25’), ωστόσο ο Ανγκόλα ήταν ασταμάτητος και κράτησε όρθια την Ένωση, που έκλεισε το δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα (68-65).

Το 4ο δεκάλεπτο αναμενόταν συγκλονιστικό, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ και με 3 διαδοχικά τρίποντα, εκτοξεύτηκαν στο +12 (79-67 στο 34’). Η ομάδα των δυτικών προαστίων απάντησε με προσωπικό 5-0 του Χρυσικόπουλου (79-72), αλλά μέχρι εκεί. Με Ανγκόλα και Παππά να εκτελούν, ο «Δικέφαλος» καθάρισε την… μπουγάδα κι έφτασε στο τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 48-45, 68-65, 90-77.