Η ΑΕΚ πέρασε από τη Ρόδο 65-62 στο ντεμπούτο του Σεγούρα

Η ΑΕΚ επικράτησε 65-62 του Κολοσσού στο Κλειστό της Καλλιθέας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, με τον Κούρο Σεγούρα -που αντικατέστησε τον Στέφανο Δέδα (μετακόμισε στην ΤΣΣΚΑ)- να πραγματοποιεί ντεμπούτο με το «δεξί» στον πάγκο της.

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι με δέκα ανατροπές στο σκορ. Παρόλα αυτά, ο «δικέφαλος» με κορυφαίους τους Ράουτινς (14π.) και Φιλιππάκο (10π.) και με τον Μαυροειδή να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι, πήρε το «ροζ» φύλλο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18 επιθετικά ριμπάουντ! Παράλληλα, έπιασε τους 3ους Ροδίτες στους 27 βαθμούς, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο. Ντεμπούτο με την ΑΕΚ και για τον Κόνιαρη (9’36” με δύο ασίστ), ο οποίος επέστρεψε στη δράση έπειτα από απουσία ενός έτους (είχε υποστεί ρήξη χιαστού). Σπουδαίο ματς από Γουίλιαμς (20π.) για τους γηπεδούχους, με τους Φλόιντ (15.) και Μίλερ (14π.) να ακολουθούν. Επτά ασίστ (από τις 19 συνολικά για την ομάδα του) από τον Ποτ.

Με πολλή ενέργεια μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, οι οποίοι -εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των αντιπάλων τους- άρχισαν να χτίζουν υπέρ τους διαφορές (6-2, 8-5). Κορυφαίος σ’ αυτό το διάστημα για το σύνολο του Ηλία Καντζούρη ο Κένι Γουίλιαμς, ο οποίος με 3/3 εντός πεδιάς έστειλε την ομάδα του στο +6 (11-5) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Εν συνεχεία, έγινε και το 13-7. Έκτοτε άρχισε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση για την «Ένωση». Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και χάρη στα τρίποντα των Ράουτινς και Φιλιππάκου πέρασαν μπροστά (13-14) για πρώτη φορά στο ματς ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε στο 13-16.

Το σερί της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και έφτασε μέχρι και τους έντεκα συνεχόμενους πόντους (13-18). Εκείνος που το σταμάτησε από πλευράς Κολοσσού ήταν ο Φλόιντ με τρίποντο για το 16-18. Ο «δικέφαλος» έτρεξε ένα μικρό 6-0, κάνοντας το 16-24. Ωστόσο, έκτοτε ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 12-0 των Ροδιτών για το 28-24. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο δημιουργικό κομμάτι (έντεκα ασίστ στο πρώτο ημίχρονο έναντι μόλις τεσσάρων της ΑΕΚ), την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν τα 12(!) επιθετικά ριμπάουντ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Ο Κένι Γουίλιαμς συνέχιζε να ήταν «καυτός». Οι Κολόμ και Μαυροειδής ψαλίδισαν τη διαφορά για το τελικό 32-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Δύο τρίποντα από Ράουτινς και Φιλιππάκο έφεραν το σκορ στο 32-37. Το παιχνίδι εξελισσόταν σε ντέρμπι. Παρόλα αυτά, δεν έλειπαν τα λάθη, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμά της, έχοντας όμως σε απόσταση αναπνοής τον Κολοσσό. Η βολή του Μίλερ έφερε το ματς εκ νέου στα ίσα (42-42) στα τρία λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε στο 45-45.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται και πάλι σε κοινή αφετηρία (50-50) εξίμισι λεπτά πριν την τελευταία κόρνα. Τρομερό πάθος σε επίθεση και άμυνα κι από τους δύο αντιπάλους. Πολύ σημαντική για την «Ένωση» η συνεισφορά από τον Φιλιππάκο, ο οποίος έγραψε το 50-52 στο 34′. Ταυτόχρονα, η ΑΕΚ φαινόταν να έχει βρει λύσεις στον περιορισμό το Γουίλιαμς, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο στο 36′ διαμορφώνοντας το 55-55. Δύο μεγάλα τρίποντα από Γουίλιαμς και Φλόιντ έφεραν τον Κολοσσό στο +4 (61-57) στο 1’48” πριν το τέλος, με τον Χάμερ να απαντά για το 61-60. O Μίλερ με 1/2 βολές έκανε το 62-60, με το αντίστοιχο 2/2 από τον Φλιώνη να φέρνει το 62-62. Το κρίσιμο, όπως αποδείχθηκε, καλάθι πέτυχε ο Μαυροειδής στα 14,6”, με την ΑΕΚ να βγάζει την άμυνα και τον Πετρόπουλο να βάζει τη βολή για το τελικό 62-65.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-31, 45-45, 62-65.