Η ΑΕΚ πέρασε από το Περιστέρι (0-1 τον Ατρόμητο) και πάτησε ξανά στην κορυφή

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην κορυφή. Με γκολ του Τσούμπερ στο 31΄ πέρασε 0-1 από το Περιστέρι, ξεπερνώντας το σημαντικό εμπόδιο του Ατρόμητου, στο παιχνίδι που είχε αναβληθεί λόγω προβλήματος του ύψους των δοκαριών.

Η Ένωση αξιοποίησε το κυριαρχικό της πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέρα από το γκολ είχε δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο που ο Ατρόμητος ανέβηκε, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα άντεξε την πίεση και πήρε τρεις χρυσούς βαθμούς.

Η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό και μόλις στο 2′ δημιούργησε πολύ καλή στιγμή με τον Αραούχο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυριαρχικοί και έβαλαν στο παιχνίδι τους και τις στατικές φάσεις, από τις οποίες έχουν βρει σε πολλές περιπτώσεις γκολ, αλλά και τις συνδυαστικές ενέργειες (με τον Τσούμπερ να διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο σ’ αυτές).

Στο 16′ οι Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς έπαιξαν υπέροχα το 1-2, με τον Χατζηισαΐα να βάζει καίριο «στοπ». Για να φτάσουμε στο 21′, όταν ο Σιντιμπέ έπιασε εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να προσγειώνεται στον οριζόντιο δοκάρι!

Όσο περνούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ αύξανε αφόρητα την πίεσή της. Και δικαιώθηκε στο 31′ με μια ακόμα στατική φάση: Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον από αριστερά, ο Αγκιμπού δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με τον Σιντιμπέ να τσιμπά για τον Τσούμπερ, ο οποίος εκτέλεσε άψογα από κοντά για το 0-1.

Στο 37′ η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 0-2. O Aραούχο έσπασε στον Τσούμπερ (που έκανε το αρχικό κλέψιμο), εκείνος γύρισε παράλληλα στον Ελίασον, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Τελευταία μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο και πάλι για την ΑΕΚ, η οποία στο 43′ είδε την μπάλα να σταματά και πάλι στο δοκάρι, μετά από ωραίο κατέβασμα του Αραούχο και πλασέ στην κίνηση του Γκατσίνοβιτς από το ύψος του πέναλτι.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-1, το οποίο αδικούσε την εμφάνιση της «Ένωσης» που είχε έντεκα τελικές έναντι καμίας των γηπεδούχων και 71% κατοχή της μπάλας.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός με την ΑΕΚ όμως να συνεχίζει να έχει τα ηνία. Μάλιστα, στο 50′ έφτασε εκ νέου κοντά στο δεύτερο γκολ, με την κεφαλιά του Αραούχο να περνά ξυστά από το δεύτερο δοκάρι.

Στο δίλεπτο 65′-66′ -κι αφού ενδιάμεσα μεσολάβησε τριπλή αλλαγή στην επίθεση του Ατρομήτου (οι Κλωναρίδης, Τζαβίδας και Τζοβάρας αντί των Ροτάριου, Κιάρτανσον και Ρομπάιγ)- ο Μουκουντί έγινε πρωταγωνιστής και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αρχικά με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων που πέρασε άουτ κι εν συνεχεία με λάθος στα καρέ της δικής του ομάδας, με τον Καμαρά να κλέβει, να περνά στον Τζαβίδα και τον Γιόνσον να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ με τάκλιν.

Στο 76′, πραγματοποιήθηκε και η τριπλή κίνηση από πλευράς Αλμέιδα, με τον Φερνάντες να επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του μπαίνοντας μαζί με τους Μάνταλο και Πίνεδα (έξω οι Ελίασον, Τσούμπερ και Γιόνσον, αντίστοιχα, με τον Αραούχο να περνά στην κορυφή).

Ο ρυθμός είχε ανέβει ξανά, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να απειλήσει. Μάλιστα, στο 80′ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά, ο Φριντζόνσον καθυστέρησε να εκτελέσει, δίνοντας στον Κλωναρίδη, το σουτ του οποίου έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ακόμα μία τεράστια ευκαιρία στο 87′ για τους Περιστεριώτες, με τον Κλωναρίδη να σπάει από δεξιά, τον Τζαβίδα να τσιμπάει την μπάλα προ του Βίντα, η οποία έφυγε πάλι πάνω από το οριζόντιο!

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης (Μαυρομάτης), Ντε Μποκ – Γκονζάλεθ, Κούεν (77′ Φριντζόνσον), Καμαρά – Ροτάριου (65′ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (65′ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (65′ Τζοβάρας).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Ελίασον (76′ Φερνάντες), Γιόνσον (76′ Πινέδα), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (86′ Φαν Βέερτ) – Τσούμπερ (76′ Μάνταλος), Αραούχο.