Η ΑΕΚ πέρασε από το Περιστέρι 1-0 τον Ατρόμητο

Πέρασε νικηφόρα 1-0 από το Περιστέρι η ΑΕΚ, καθώς με κεφαλιά του Κρίστιτσιτς, λύγισε τον δυνατό Ατρόμητο και διατηρείται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα σε ματς που χαρακτηρίστηκε από την επιστροφή του Σέρχιο Αραούχο.

Το πρώτο μέρος αναλώθηκε στα σκληρά μαρκαρίσματα, τις κίτρινες κάρτες και τις διαμαρτυρίες. Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά είχε πολύ πάθος και πολλά νεύρα και ο Σιδηροπουλος προσπάθησε να μην χάσει τον έλεγχο. Χαρακτηριστικό είναι ότι έβγαλε οκτώ κίτρινες, πέντε για τους φιλοξενούμενους και τρεις για τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία και είχε τρεις καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Με τον Αραούχο στο 6’, την κεφαλιά του Σιμάνσκι στο 20’ που έδιωξε ο Μέγιερι και σταμάτησε στο δοκάρι και στο 30’ το πλασέ του ίδιου παίκτη μέσα από τη περιοχή που πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Ούγγρου.

Ο Ατρόμητος αρκέστηκε στο να περιμένει να χτυπήσει στην κόντρα και ουσιαστικά η καλύτερες στιγμές του ήταν μια αδύναμη κεφαλιά του Στρούγγη από καλή θέση και ένα γύρισμα από κόρνερ του Μπακάκη που λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην επανάληψη ο Ατρομητος  έφτασε κοντά στο γκολ στο 54’ με την εξ επαφής κεφαλιά του Γιακουμάκη να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα. Η ΑΕΚ πήρε και πάλι τον έλεγχο στα επόμενα λεπτά και άνοιξε το σκορ στο 65’ με πανέμορφη κεφαλιά του Κρίστισιτς. Προηγήθηκε πάτημα του Βέρντε στον Σιμάνσκι, και σέντρα του τελευταίου από δεξιά στον σκόρερ.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ έδειξε ότι πήρε αυτό που ήθελε, ενώ ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Μπάρκα. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η ομάδα του Περιστερίου αναγκάστηκε για περίπου δέκα λεπτά να παίξει με παίκτη λιγότερο μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Γιακουμάκη στο κεφάλι από χτύπημα του Οικονόμου και με τον Παντελίδη να έχει συμπληρώσει τις αλλαγές του.

Το 0-1 για την ΑΕΚ έμεινε ως το τέλος καθώς παρά τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων, τα νεύρα και τα φάουλ συνεχίστηκαν. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ χάθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μέγιερι να αποκρούει το σουτ του Αλμπάνη στο τετ-α-τετ.

Πολλά παράπονα από την διαιτησία του Σιδηρόπουλου έχει η ΑΕΚ, αφού «κιτρίνισε» με αδικαιολόγητους ρυθμούς τους ποδοσφαιριστές της ενώ ξεκάθαρα θα έπρεπε να δει δεύτερη κίτρινη ο Κιβρακίδης που έκανε ορισμένα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα στον Αραούχο. Στο 88΄ ο Μάρκο Λιβάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο σουτ, αλλά ο Κροάτης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο Σιδηρόπουλος έλεγξε τη φάση στο VAR και έκρινε πως ήταν σωστή η απόφαση του βοηθού του, παρά το γεγονός πως ήταν μία φάση που κρίθηκε στα εκατοστά.

Ο Τσιγκρίνσκι δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα εσκεμμένα καθώς είχε συμπληρώσει επτά κι έτσι θα τιμωρηθεί με μια αγωνιστική και όχι με δύο.

Ατρόμητος: Μέγερι, Κιβρακίδης, Κατράνης, Στρούγγης, Γούτας, Χαρίσης, Μπουσουλάτζιτς (71’ Ούμπιντες), Ανδρούτσος (71’ Βέλλιος), Νταβιώτης (75’ λ.τρ Ντε Πο), Ενσικουλού, Γιακουμάκης

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μπακάκης, Αραούχο (52’ Βέρντε), Λιβάγια (90+1’ Αλμπάνης)