Η ΑΕΚ πήρε τα δώρα του Ατρόμητου 2-1 στο δεύτερο ημίχρονο

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας είναι μόνη της πλέον η ΑΕΚ, καθώς πήρε τα δώρα του Ατρόμητου και νίκησε 2-1 στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση μπορεί να μην εντυπωσίασε, αλλά έφθασε στην τέταρτη σερί νίκη της.

Η απερισκεψία του Σάλομον στο 62΄ χωρίς λόγο και αιτία να σπρώξει εκτός φάσης τον Σιμόες, έδωσε την ευκαιρία στον Ολιβέιρα ν’ ανοίξει με πέναλτι το σκορ. Δέκα λεπτά μετά ο Μανδάς άφησε ανυπεράσπιστη την εστία του και ο Λιβάγια πέτυχε εύκολο γκολ με κεφαλιά-ψαράκι για το 2-0. Ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, με τον Έλληνα επιθετικό να μην το πανηγυρίζει σεβόμενος το πέρασμά του και από την ΑΕΚ!
Κάκιστη εμφάνιση των «κιτρινόμαυρων» στο πρώτο ημίχρονο, ήταν φουλ ακίνδυνοι αλλά ανέβηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσαν, φτάνοντας στη νίκη που τους… δώρισαν οι Περιστεριώτες!

Ο Νταμίρ Κάναντι είχε διαβάσει άψογα το ματς και με τους τρεις χαφ στην ευθεία είχε καταφέρει να… εξαφανίσει τον Μάνταλο και να περιορίσει επιθετικά την ΑΕΚ, κοντρολάροντας το παιχνίδι. Οι Περιστεριώτες ψάχνονταν στην κόντρα-επίθεση, έκλεβαν διαρκώς μπάλες στον άξονα και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν. Μάλιστα, ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ από μια τρομερή έμπνευση του Χαρίση, ο οποίος πήγε να κρεμάσει τον Αθανασιάδη από τα 40 μέτρα αλλά ο πορτιέρο της Ένωσης έδιωξε σε κόρνερ. Ο Χαρίσης ήταν εξαιρετικός και έτρεχε ακατάπαυστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κοντά τις γραμμές τους και μικρές αποστάσεις μεταξύ τους και είχαν βραχυκυκλώσει την ΑΕΚ.

Ο Λιβάγια προσπαθούσε με κάποιες ατομικές ενέργειες και εμπνεύσεις να… τραβήξει επιθετικά την ΑΕΚ, αλλά δεν τον ακολουθούσε κάποιος με το ματς να αρχίζει να σκληραίνει. Πολλά μαρκαρίσματα, διαδοχικά λάθη και ένα παιχνίδι που παιζόταν στο κέντρο αλλά χωρίς να συμβαίνει το παραμικρό και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0).

Η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ στο ματς ήρθε στο 49′ όταν ο Σιμόες με ένα μακρινό δυνατό σουτ, αντίστοιχο με εκείνο που είχε πιάσει στο γκολ επί της Βόλφσμπουργκ, υποχρέωσε τον Μανδά να αποκρούσει με το ένα χέρι σε κόρνερ. Οι κιτρινόμαυροι είχαν μπει δυναμικά στο δεύτερο μέρος και τρία λεπτά αργότερα άγγιξαν το 1-0 όταν ο Γκαρσία έπαιξε με πάσα το κόρνερ στον Μπακάκη, αυτός σέντραρε και ο Ολιβέιρα με κεφαλιά είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

Η ΑΕΚ είχε προσθέσει ταχύτητα και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι της, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει το γκολ απέναντι σε έναν Ατρόμητο που δεν είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο μέρος.

Στο 62′ μια απερίσκεπτη ενέργεια του Σάλομον έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα. Οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ολιβέιρα, όμως το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Μανδά να μπλοκάρει. Ο Σιμόες πήγε να τον κλείσει για να μην του επιτρέψει να παίξει γρήγορα και ο Σάλομον κατευθύνθηκε προς το μέρος του Πορτογάλου σπρώχνοντας τον στο έδαφος. Ο Καραντώνης υπέδειξε το πέναλτι και ο Ολιβέιρα ευστόχησε ένα λεπτό μετά από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0.

Η Ένωση στο 72′ καθάρισε το ματς με ένα πανέμορφο γκολ έπειτα από άψογη συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι άλλαξαν πολλές πάσες, με τον Μάνταλο να δίνει την κάθετη στον Μπακάκη, αυτός να γεμίζει για τον Λιβάια και ο τελευταίος με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οκτώ λεπτά πιο μετά η Ένωση έφτασε μια ανάσα και από ένα τρίτο τέρμα, αλλά η κεφαλιά του Ολιβέιρα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία πέρασε δίπλα από το κάθετο.

Στο 89′ ο Ατρόμητος απέκτησε κάποιες ελπίδες όταν ο Λιβάια έπεσε αχρείαστα πάνω στον Χριστοδουλόπουλο μέσα στην περιοχή. Ο Καραντώνης υπέδειξε το πέναλτι και ο Λάζαρος ευστόχησε για το 2-1.

Ο Καραντώνης είχε μια εύκολη διαιτησία στο ΟΑΚΑ, καταλογίζοντας σωστά τα δύο πέναλτι.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ινσούα, Λάτσι, Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες (82′ Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Μάνταλος (78′ Γαλανόπουλος), Λιβάια (95′ Μαχαίρας), Γκαρσία (81′ Τάνκοβιτς), Ολιβέιρα

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκάλο (75′ Ούμπιδες), Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος, Κιβρακίδης (39′ Τομάσεβιτς), Σάλομον, Χαρίσης, Μουνίθ (74′ Αγκάγεφ), Ραμπέλο (61′ Κωτσόπουλος), Μανούσος (61΄Χριστοδουλόπουλος)