Η ΑΕΚ προβάδισμα για τον τελικό στο επεισοδιακό 2-1 του ΟΑΚΑ τον Άρη

Η ΑΕΚ «λύγισε» τον Άρη 2-1 στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου στο Ολυμπιακό στάδιο, που στιγματίστηκε από επεισόδια, διαμαρτυρίες και μεγάλη ένταση. Η Ένωση πήρε προβάδισμα για τη ρεβάνς στο Χαριλάου, όπου αναμένεται μεγάλη μάχη για το εισιτήριο του τελικού.

Χαρακτηριστικό της έντασης που υπήρξε είναι ότι οι διαιτητές καθυστέρησαν ένα 20λεπτο να βγουν από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο καθώς υπήρξαν επεισόδια ανάμεσα  στους ανθρώπους της ΑΕΚ και του Άρη. Μάλιστα απείλησαν να μην σφυρίξουν στην επανάληψη!

Ο Μάνταλος με φοβερό σουτ στην κίνηση μετά από τακουνάκι του Λιβάγια άνοιξε το σκορ στο 8’, με τον Άρη να κερδίζει πέναλτι ένα λεπτό αργότερα και τον Μπρούνο Γκάμα να ευστοχεί στο 11’ για το 1-1. Το πέναλτι έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων τόσο εκείνη τη στιγμή όσο και στο ημίχρονο, ενώ από το ριπλέι φάνηκε περισσότερο να μπερδεύονται τα πόδια του Σβάρνα με τον Λάρσον παρά να τον ανατρέπει!

Ο Ματίγια με μια απρόσεκτη κίνηση αποβλήθηκε αφού έκανε την προβολή να κόψει τον Λιβάγια και τον βρήκε με τις τάπες, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 50ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά όταν ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βράνιες με ωραία κεφαλιά έγραψε το 2-1. Δευτερόλεπτα μετά το γκολ, όμως, έγινε το… έλα να δεις αφού ο Άγγελος Χαριστέας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και ζήτησε από τους παίκτες του να αποχωρήσουν, ενώ την ίδια ώρα ο γυμναστής του Άρη, Λάζαρος Βαρδάκης, βρέθηκε πεσμένος για αρκετή ώρα στο ταρτάν από κάποια χτύπημα που δεν είδαμε ποτέ από τους τηλεοπτικούς δέκτες και ούτε εντόπισε ο διαιτητής VAR.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η ΑΕΚ και «άγγιξε» το γκολ πριν καν συμπληρωθεί ένα τρίλεπτο αλλά ο Αραούχο «πέτυχε» το οριζόντιο δοκάρι από την μικρή περιοχή! Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα του αγώνα, δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν την μπάλα και τους πίεζαν ασφυκτικά. Κατάφεραν δε στο 8ο λεπτό να ακοράρουν. Ο Λιβάγια έκλεισε προς τα μέσα και πάτησε για τον Μάνταλο, ο οποίος με φοβερό μονοκόμματο διαγώνιο σουτ, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κουέστα (1-0).

Με την σέντρα οι φιλοξενούμενοι… σόκαραν τους «κιτρινόμαυρους» αφού μετά από βαθιά μπαλιά, ο Λάρσον βρέθηκε πεσμένος στο χορτάρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Αρτούρ Σοάρες απ’ την Πορτογαλία έδειξε την άσπρη βούλα, θεωρώντας πως υπήρχε παράβαση στην επαφή που είχε με τον Σβάρνα. Ίδια γνώμη είχαν και οι διαιτητές του VAR, παρότι φαίνεται να μην υπάρχει παράβαση αφού ο Σβάρνας κοίταζε την μπάλα και τα πόδια του μπερδεύτηκαν με αυτά του Λάρσον πάνω στον βηματισμό των δύο. Τελικά, ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε από την άσπρη βούλα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Τα δύο γρήγορα γκολ έδωσαν… ροκ ρυθμό στο ματς. Τα νεύρα και οι δυνατές μονομαχίες κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο καλός και γρήγορος ρυθμός δεν είχε χαλάσει και το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Μετά την παγωμάρα από την ισοφάριση, οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα άρχισαν να συνέρχονται και να αποκτούν ξανά τα ηνία του αγώνα. Απείλησαν με τον Βέρντε στο 16ο λεπτό, με τον Κουέστα να το… βγάζει και στην επαναφορά τον Μάνταλο να σουτάρει άουτ, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Αραούχο δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά από την μικρή περιοχή, μετά την εξαιρετική σέντρα του Βέρντε. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν στο μισό γήπεδο και να ψάχνουν την αντεπίθεση με την γρήγορη μεσοεπιθετική τους γραμμή. Η τελευταία μεγάλη στιγμή στο πρώτο μέρος ανήκε ξανά στην ΑΕΚ αλλά ο Κρίστισιτς από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή μετά το σπάσιμο του Αραούχο, δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και περίμεναν καρτερικά τους διαιτητές για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος αλλά αυτοί ήταν… άφαντοι! Ο λόγος; Υπήρχε μεγάλη ένταση ανάμεσα σε ανθρώπους των δύο ομάδων κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας μπροστά στα μάτια του διαιτητή και αυτός ανέφερε πως αν δεν ηρεμήσουν τα πνεύματα, δεν θα βγει να σφυρίξει στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά και μετά το πέρας είκοσι λεπτών, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και τέσσερα λεπτά μετά ο Άρης έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την… σκαριά του Ματίγια στον Λιβάγια, με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα μετά την εξέταση του VAR.

Ο Ματίγια ήταν έξαλλος από την αποβολή του αλλά δεν είχε δίκιο, αφού είχε κάνει λάθος! Το γεγονός πως ο Άρης έμεινε με παίκτη λιγότερο έκανε δυσκολότερο το έργο του, με τους παίκτες του Μάσιμο Καρέρα να βρίσκουν το δεύτερο γκολ και να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ και στην υπόθεση πρόκριση. Ήταν το 57ο λεπτό όταν ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος Βράνιες πήδηξε ολομόναχος, σκοράροντας με καρφωτή κεφαλιά. Αυτό το γκολ έβαλε… φωτιά στο ματς, που ήδη «μύριζε» μπαρούτι και κάπου εκεί έγινε ένας μικρός χαμός. Ο γυμναστής του Άρη, Λάζαρος Βαρδάκης, βρέθηκε πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο χωρίς κανείς να καταλάβει τίποτα αφού δεν υπήρξε τηλεοπτικό πλάνο, με τον Άγγελο Χαριστέα να μπουκάρει στο χορτάρι και να λέει στους παίκτες του να αποχωρήσουν, αφού οι φιλοξενούμενοι κατήγγειλαν επίθεση στον γυμναστή από οπαδό της ΑΕΚ.

Τελικά, πρυτάνευσε η λογική και οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στον αγωνιστικό χώρο. Την ίδια ώρα, ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR για να δει αν υπήρξε είσοδος οπαδών και επίθεση στον γυμναστή του Άρη από οπαδούς, αλλά δεν υπήρχε κάμερα που να δείχνει κάτι τέτοιο και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει και τρίτο γκολ, ώστε να διευρύνει το προβάδισμά της τόσο στο ματς όσο και για την πρόκρισή της στον τελικό. Έφτιαξε φάσεις, είχε σε κακό βράδυ τον Αραούχο που δεν μπορούσε να κουνήσει πλεκτό ούτε με αίτηση, ενώ στο 77ο λεπτό ο Σόουζα δεν κατάφερε να πλασάρει από πλεονεκτική θέση και στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι αλλά το ματς συνεχίστηκε σωστά αφού δεν υπήρξε ανατροπή του Λιβάγια από τον Βέλεθ.

Τα 10 λεπτά του έξτρα χρόνου που δόθηκαν ήταν ολόσωστα, με τους «κιτρινόμαυρους» να αυξάνουν την πίεσή τους, αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν εύκολα διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία αφού οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν και οι δέκα πίσω από την μπάλα και κατάφεραν να διατηρήσουν το 2-1.

Ο Πορτογάλος Ντίας τα έκανε… μαντάρα. Ειδικά στο α’ ημίχρονο η Ένωση διαμαρτύρεται για χέρι του Βέλεθ στο 3’, το αμφισβητούμενο πέναλτι που δόθηκε στον Άρη στο 11’ εκεί που φαίνεται να μπερδεύει τα πόδια του ο Λάρσον, ενώ υπάρχει και μία φάση για δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σάσα. Η Ένωση φώναξε και για δύο φάσεις πέναλτι σε Μάνταλο-Αραούχο. Ο Άρης από πλευράς του διαμαρτυρήθηκε για την αποβολή του Ματίγια και για τη μη διακοπή του ματς στο χτύπημα στον συνεργάτη του Ένινγκ.

AEK (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλο, Λιβάγια, Βέρντε (74′ Κλωναρίδης), Αραούχο (89′ Χριστόπουλος).

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (90+5′ Ντιγκινί), Φετφατζίδης (52′ Μπα), Λάρσον (68′ Σόουζα), Ιντέγε.