Η ΑΕΛ νίκησε στο Θεσσαλικό ντέρμπι 1-0 τη Νίκη Βόλου

H ΑΕΛ επικράτησε στο θεσσαλικό ντέρμπι 1-0 της Νίκης Βόλου στο «Αλκαζάρ». Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουτσίδη έφτασε τις τρεις σερί νίκες και τις εννέα αγωνιστικές χωρίς ήττα (5 νίκες), παραμένοντας στο… κυνήγι της κορυφής του Βόρειου ομίλου!

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Δημήτρης Μαυριάς στην «εκπνοή» του ημιχρόνου. Στο 25′, η Νίκη Βόλου σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Θεοδωρόπουλο να νικάει τον Ροχάνο. Στην επανάληψη και στη μεγαλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ άγγιξε το 2-0 στο 65ο λεπτό, με την προσπάθεια του Γκοτσαμανίδη να σταματάει στο δοκάρι.

Τρίποντο με το οποίο οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 22 πόντους και παρέμειναν στο… κατόπι της πρωτοπόρου Βέροιας (24β.).