Η ΑΕΛ πήρε το Θεσσαλικό ντέρμπι 2-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στη Super League 2

Η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 στο Θεσσαλικό ντέρμπι του Απόλλωνα Λάρισας, συνδυάζοντας με νικηφόρο τρόπο την πρώτη της αναμέτρησή της στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2. Ο Μάριος Όγκμποε στο 16’ έδωσε προβάδισμα στη Λάρισα, για να έρθει ο Γλυνός στο 87ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Για τον ίδιο όμιλο και σε ένα παιχνίδι από τα… παλιά, ο Ολυμπιακός Βόλου ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ηρακλή και έμειναν αμφότεροι στους 2 βαθμούς, ενώ ο Θεσπρωτός έκανε σεφτέ, επικρατώντας 1-0 του Πιερικού. Πρώτη νίκη και για τον Αλμωπό Αριδαίας που επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος έχει 2/2 ήττες στο ξεκίνημα της σεζόν.

Όσον αφορά τον Νότιο Όμιλο, ο Λεβαδειακός έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2/2 αφού… κόλλησε στην Ρόδο και στο 1-1 με τον Διαγόρα. Ο Κουιρουκίδης στο 47’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τους Βοιωτούς να ισοφαρίζουν τρία λεπτά αργότερα αλλά να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην ανατροπή και να μένουν στους 4 βαθμούς.

Στα δύο ντέρμπι της Κρήτης, ο Εργοτέλης κατάφερε να λυγίσει την Επισκοπή χάρη σε ένα πέναλτι του Κουάτενγκ στο 33ο λεπτό, ενώ Χανιά και Ηρόδοτος έμειναν στο 0-0. Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε και το Αστέρας Βλαχιώτη-Ρόδος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους 4 πόντους.