Η ΑΕΛ σπουδαία πρόκριση 3-1 στα πέναλτι τον ΠΑΣ σε επεισοδιακό ματς

Η ΑΕΛ απέκλεισε τον ΠΑΣ από τη συνέχεια του κυπέλλου στα πέναλτι 3-1 και πήρε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου, μετά από επεισοδιακό παιχνίδι.

Στην κανονική διάρκειά του ο αγώνας έληξε 1-1 με δυο πέναλτι στα οποία ωστόσο δεν υπήρξε παράβαση, κάτι που προκάλεσε την κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης έκδοση ανακοίνωσης από τις δύο ομάδες.

Στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες έχουν παράπονα για την διαιτησία του Παπαπέτρου, ενώ οι φιλοξενούμενοι του ΠΑΣ έπαιξαν από το 50′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκαρντάφσκι.

Το πρώτο μέρος η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο, είχε την μπάλα στην κατοχή της, αλλά τόσο ο Λοντίγκιν, όσο και ο Θεοδωρόπουλος απλά κοιτούσαν το ματς.

Όσο άσχημο ήταν το πρώτο ημίχρονο, τόσο καλό ήταν το δεύτερο. Είχε δύο γκολ ένα για κάθε ομάδα, είχε αποβολή, είχε φάσεις, είχε γρήγορο ρυθμό.

Στο 47′ σε μια φάση στην οποία ο Γκαρντάφσκι έδιωξε με το κεφάλι το σουτ του Όγκμποε, ο Παπαπέτρου αρχικά έδειξε συνέχεια και μετά την παρέμβαση του Σπυρόπουλου (δεύτερου βοηθού) έδωσε πέναλτι και κόκκινη στον Γκαρντάφσκι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μαυριάς κάνοντας το 1-0.

Οκτώ λεπτά μετά το πέναλτι της ΑΕΛ (εκτελέστηκε στο 52′), ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι που επίσης δεν ήταν. Αυτή την φορά παράβαση υπήρξε καθώς ο Ηλιάδης ανέτρεψε τον Περέα, αλλά η ανατροπή έγινε εκτός περιοχής. Ο Παπαπέτρου όμως έκανε λάθος με τον Κάργα να ευστοχεί και να κάνει το 1-1.

Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να πάρουν τη νίκη, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, καθώς στην τελική προσπάθεια δεν είχαν καθαρό μυαλό με το παιχνίδι έτσι να πηγαίνει στην παράταση. Ο Θεοδωρόπουλος κράτησε το 1-1 δύο φορές στέλνοντας το ματς στα πέναλτι

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και πάλι η ΑΕΛ ήταν αυτή που πίεζε περισσότερο, αλλά τις δύο μεγάλες ευκαιρίες τις έχασε ο ΠΑΣ. Οι Ηπειρώτες είδαν τον Θεοδωρόπουλο να σταματάει την κεφαλιά του Σάλιακα στο 99′ και το σουτ του Σνάιντερ στο 120′ στέλνοντας το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Ηρακλής Μεταξάς για τον ΠΑΣ έβαλε στα τέσσερα πρώτα πέναλτι να εκτελέσουν αμυντικοί με τους Σάλιακα, Κάργα και Παντελάκη να αστοχούν και τον Πίρσμαν να ευστοχεί. Για τους γηπεδούχους ευστόχησαν οι Ακούνια, Ηλιάδης και Κολομπίνο, αστόχησε ο Μπέρτος και έτσι η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση επικρατώντας με 3-1 στα πέναλτι.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεωδορόπουλος, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά (105′ Σιμελίδης), Νικολιάς (67′ Γιάκος), Κολομπίνο, Μαυρίας, Ογκμπόε (67′ Ακούνια).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Ρίζος (67′ Πίρσμαν), Καραχάλιος, Σιόντης (83′ Μέντες), Γκαρντάβσκι, Μίνα (46′ Τριάδης), Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Σνάιτνερ).