Η ΑΕΛ βάζει πλώρη για τον τελικό κυπέλλου 2-1 εκτός έδρας τον Απόλλωνα Λεμεσού

Διπλό… πρόκρισης για την ΑΕΛ στην έδρα του Απόλλωνα Λεμεσού. Με πρωταγωνιστή τον Χουράδο που σκόραρε δις, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πέρασε από το «ΓΣΠ» με 2-1 και «βλέπει» τελικό.

Στο 40ο λεπτό ο Ρούμπεν Χουράδο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα άνοιξε το σκορ για την ΑΕ Λεμεσού, η οποία πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 1-0. Το δεύτερο μέρος ήταν… ροντέο. Ο Απόλλων Λεμεσού έφερε το ματς στα ίσα στο 75ο λεπτό με τον Ψύχα να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Σαρδινέρο για να γράψει το 1-1.

Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις έξι λεπτά καθώς η ΑΕ Λεμεσού βρήκε το γκολ της νίκης με πέναλτι του Χουράδο στο 81’, παίρνοντας  προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, μετά από 10 χρόνια!

Στον άλλο ημιτελικό ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.