Η Αγγλία 2-0 ταπείνωσε τους Γερμανούς στο Γουέμπλεϊ και πάει για την κούπα

Η Αγγλία ταπείνωσε τους Γερμανούς, νίκησε 2-0 στο Γουέμπλεϊ πετώντας τα «πάντσερ» έξω από τα προημιτελικά του EURO κι έδειξε ικανή να πάρει την κούπα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη μάχη των μαχών ήταν ο Στέρλινγκ, που άνοιξε το σκορ στο 75′, με τον Χάρι Κέιν να βρίσκει, επιτέλους, δίχτυα στο 86′, «καθαρίζοντας» τη Γερμανία.

Ο Πίκφορντ, έκανε σπουδαίες αποκρούσεις, ενώ μοιραίος για τους Γερμανούς ήταν ο Μίλερ, ο οποίος έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 81′!

Η Αγγλία περιμένει, πλέον, να μάθει αντίπαλο από το Σουηδία-Ουκρανία απόψε, για τον προημιτελικό του Σαββάτου στη Ρώμη (22:00).

Με τον ενθουσιασμό της γηπεδούχου η Αγγλία πήρε απ’ την αρχή τα ηνία στο ματς. Η Γερμανία άρχισε να πιέζει ψηλά και μετά το αρχικό ξάφνιασμα ισορρόπησε.

Η πρώτη ευκαιρία, ήταν για τα «τρία λιοντάρια», με τον Στέρλινγκ να υποχρεώνει τον Νόιερ σε μια μεγάλη απόκρουση στο 16ο λεπτό σε διάστημα που οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι. Από εκείνο το σημείο και μετά η Αγγλία άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, και να πιέζει εκείνη τη Γερμανία.

Πάλι, όμως, έγιναν… ανάποδα τα πράγματα, με τα «πάντσερ», στο καλό διάστημα των Άγγλων, να χάνουν τη δική τους τεράστια ευκαιρία με το τετ-α-τετ του Βέρνερ (33′), στον οποίο είπε «όχι» ο Πίκφορντ!

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο εξαφανισμένος μέχρι τότε Χάρι Κέιν, έχασε τεράστια ευκαιρία, καθυστερώντας πάρα πολύ και επιτρέποντας στον Χούμελς να του κάνει την κατάλληλη στιγμή σωτήριο τάκλινγκ.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Πίκφορντ να πραγματοποιεί και δεύτερη εντυπωσιακή απόκρουση, στη «βολίδα» του Βέρνερ! Ο ρυθμός του ματς ήταν γρήγορος, με τα «πάντσερ» να κυριαρχούν. Όσο τα λεπτά περνούσαν το ματς άρχισε να «μυρίζει» παράταση. Αλλά ο Στέρλινγκ είχε διαφορετική άποψη.

Στο 75′ και ενώ είχαν περάσει 50 λεπτά από το τελευταίο σουτ της Αγγλίας, ο επιθετικός της Σίτι έλαβε τη σέντρα-μισό γκολ από τον Λο και με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ, μέσα σε πανζουρλισμό στο «Γουέμπλεϊ»!

Η ομάδα του τρελαμένου στον πάγκο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έβγαλε τρομερό πάθος. Στο 81′, ωστόσο, το Λονδίνο για μια στιγμή… βουβάθηκε, όταν ο Μίλερ βγήκε ολομόναχος με τον Πίκφορντ, αλλά πλάσαρε άουτ! Ο Στέρλινγκ, μάλιστα, τραβούσε τα μαλλιά του και έπεσε κάτω, καθώς έβλεπε τον παίκτη της Μπάγερν να ξεχύνεται στην επίθεση.

Και αφού η Γερμανία σπατάλησε την ευκαιρία της, πέντε λεπτά αργότερα (86′) έφθασε η ώρα του Χάρι Κέιν! Στη χειρότερη, ίσως, φόρμα της καριέρας του, ο Άγγλος επιθετικός, με ένα τρομερό τελείωμα, μετά από σέντρα του Γκρίλις, βρήκε, επιτέλους, δίχτυα, η Αγγλία έκανε το 2-0 και… έφυγε για τα προημιτελικά!

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Γουόκερ, Τρίπιερ, Σο, Φίλιπς, Ράις (88′ Χέντερσον), Σάκα (68′ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Χούμελς, Ρούντιγκερ, Γκίντερ (87′ Τσαν), Κρόος, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Γκόσενς (88′ Σανέ), Μίλερ (90’+2′ Μουσιάλα), Χάβερτς, Βέρνερ (69′ Γκνάμπρι)