Η Αγγλία στα πέναλτι 6-5 την Ελβετία 3η στο Nations League

H Αγγλία νίκησε στα πέναλτι 6-5(κανονικός αγώνας και παράταση 0-0) την Ελβετία και πήρε την 3η θέση του Nations League, αφήνοντας τέταρτη την αντίπαλό της.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ επικράτησε σε αγώνα που δεν είχε ουσιαστικό αντίκτυπο. Άγνωστο γιατί, το Nations League είχε και μικρό τελικό ίσως για να μην γυρίσουν πρόωρα στο νησί οι ορδές των Άγγλων οπαδών που ταξίδεψαν μέχρι την Πορτογαλία.

Οι Άγγλοι στον καυτό ιβηρικό ήλιο, έπαιξαν σχεδόν μονότερμα την Ελβετία, όμως το λυτρωτικό γκολ δεν ερχόταν ποτέ. Ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών ξεκίνησε από νωρίς με τον Κέιν (3’) και συνεχίστηκε με Στέρλινγκ (14’) και Άλι (36’).

Το γκολ ήρθε στο 84ο λεπτό με τον Κάλουμ Γουίλσον όμως μετά από εξέταση του VAR ακυρώθηκε αφού ο σκόρερ είχε κάνει επιθετικό φάουλ πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ.

Ο μικρός τελικός έφτασε μετά την παράταση και στα πέναλτι, όπου και οι 6 παίκτες που επέλεξε ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ευστόχησαν στα χτυπήματα τους! Ο Πίκφορντ απέκρουσε το 12ο πέναλτι του Ντρμιτς και με συνολικό σκορ 6-5 τα λιοντάρια τερμάτισαν στην τρίτη θέση του πρώτου Nations League στην ιστορία.

Η νίκη αυτή δίνει στους Άγγλους 5.6 εκατ. ευρώ, ενώ επίσης τα τρία λιοντάρια δείχνουν να βάζουν τέλος στην κάκιστη παράδοση από την «άσπρη βούλα».

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Ελβέντι, Σερ, Ακάντζι, Εμπαμπού, Φερνάντες (61′ Ζακαρία), Τζάκα, Φρόιλερ, Ροντρίγκες (87′ Ντρμιτς), Σακίρι (65′ Ζούμπερ), Σεφέροβιτς (113′ Οκαφόρ)

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Μαγκουάιρ, Ρόουζ (70′ Γουόκερ), Ντάιερ, Ντελφ (106′ Μπάρκλεϊ), Λίνγκαρντ (106′ Σάντσο), Ντέλε Άλι, Στέρλινγκ, Κέιν (75′ Γουίλσον)