Η ανατροπή που έχασε ο Μπλάτερ…

Sports Παρασκήνια

Αν η λέξη ανατροπή είχε φωτογραφία στο λεξικό, τότε αυτή θα ήταν μία από τον τελικό του Champions League  της 26ης Μαΐου του 1999 ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Μπάγερν Μονάχου στο Καμπ Νου μπροστά σε 90.245 φιλάθλους.

Η Γερμανική ομάδα προηγήθηκε με τον Μάριο Μπάσλερ, ο οποίος με ένα έξυπνο φάουλ, αιφνιδίασε τους πάντες στην Αγγλική ομάδα ακόμη και τον Πίτερ Σμάιχελ, κάνοντας το 1-0 στο 9 λεπτό.

Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κανείς δεν περίμενε τι θα συμβεί στις καθυστερήσεις. Η Μπάγερν κράτησε το προβάδισμα αλλά στο 90+1’ και στο 90+3’ οι δύο χρυσές αλλαγές του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, οι Τέντι Σέριγχαμ και Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, γύρισαν το παιχνίδι.

Στο 90+1’ ο Ντέιβιντ Μπέκαμ εκτελεί κόρνερ, με την μπάλα να κινείται στην περιοχή της Μπάγερν  και τον Σέριγχαμ να βάζει σωστά το πόδι τους στο σουτ του Γκίγκς, με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσα (1-1). Δύο λεπτά αργότερα, πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπέκαμ, ο Σέριγχαμ παίρνει την κεφαλιά, αλλά αυτή τη φορά ο Σόλσκιερ με προβολή, χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα  Όλιβερ Καν, έκανε το 2-1, δίνοντας το πολυπόθητο τρόπαιο στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο τότε πρόεδρος της UEFA, Ζεπ Μπλάτερ, είχε πάρει το ασανσέρ λίγο πριν από τις καθυστερήσεις για να βρεθεί στην θέση του για την απονομή κι έχασε τα δύο γκολ, με τα οποία ανέτρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το παιχνίδι.