Η απόλυση του Έμερι δεν έφερε την άνοιξη στην Άρσεναλ 2-2 με τη Νόριτς

Το… ηλεκτροσόκ που ζητούσαν οι άνθρωποι της Άρσεναλ με την φυγή του Ουνάι Έμερι και την προσωρινή αντικατάστασή του από τον Φρέντι Λιούνγκμπεργκ, δεν ήρθε ποτέ. Και αυτό καθώς οι «κανονιέρηδες» δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο και δέχονταν ξανά εύκολα γκολ. Κάτι που συνέβη με τον Πούκι στο 21ο λεπτό, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους νικώντας τον Λένο. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, όμως, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ισοφαρίζει οκτώ λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι. Κι, όμως, η κάκιστη αμυντική συμπεριφορά της Άρσεναλ δεν λέει να αλλάξει και η Νόριτς πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Κάλντγουελ.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πάντως, ο Ομπαμεγιάνγκ «χτύπησε» ξανά και έφερε το ματς στα ίσα (2-2), με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε .

Στο άλλο ματς, Γουλβς και Σέφιλντ έμειναν στο 1-1 και αμφότερες έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν στην βαθμολογία την Τότεναμ, πιάνοντας πεντάδα. Μόλις στο 2΄οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το «Μολινό» με τον Μουσέ και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Αλλά ο Ντόχερτι στο 64ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με το ισόπαλο αποτέλεσμα να μένει μέχρι το φινάλε.