Η Αργεντινή 3-0 την Ιταλία σήκωσε το «Finalissima»

Με τους Λιονέλ Μέσι και Άνχελ Ντι Μαρία πρωταγωνιστές, η Αργεντινή σήκωσε το «Finalissima». Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι επικράτησε 3-0 της Ιταλίας, η οποία  αποχαιρέτησε και τον Τζόρτζιο Κιελίνι.

Η Αργεντινή μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, πίεζε και δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες.

Παρόλα αυτά, η Ιταλία είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπερναρντέσκι έκανε τι παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Ρομέρο έκοψε τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει ο Μπελότι. Στην συνέχεια του αγώνα ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο κύριος εκφραστής των φάσεων της Αργεντινής.

Στο 28ο λεπτό έκανε μια φοβερή ατομική ενέργεια ρολάροντας πάνω στον Ντι Λορέντσο, γύρισε παράλληλα στον Λαουτάρο, ο οποίος άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Η Αργεντινή είχε πάρει φόρα, είχε την υπεροχή και τη μετουσίωσε σε δεύτερο γκολ, στο 45+1’ όταν ο Άνχελ Ντι Μαρία με μια φανταστική λόμπα έκανε το 2-0, ύστερα από κάθετη πάσα του Λαουτάρο.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με τον ίδιο ρυθμό. Η Αργεντινή πίεζε και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 60’ ο Ντι Μαρία έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, σούταρε, αλλά ο Ντοναρούμα έκανε μια σπουδαία επέμβαση.

Δεν σταμάτησε εκεί ο Αργεντινός και δυο λεπτά αργότερα έκανε ένα υπέροχο βολέ, αλλά ο Ντοναρούμα ήταν ξανά εκεί για να του πει «όχι». Στο 64’ ο Μέσι έδωσε… έτοιμο γκολ στον Λο Σέλσο, αλλά εκείνος μέσα από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 90+4’ ο Πάουλο Ντιμπάλα ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις, έδωσε το τελειωτικό χτύπημα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0!