Η Άρσεναλ δύσκολη νίκη εκτός έδρας 1-0 επί της Νιουκάστλ

Ο συνήθης ύποπτος της Άρσεναλ, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με ωραίο τελείωμα στο 58ο λεπτό μετά την εξαιρετική ασίστ του Μέιτλαντ-Νάιλς πέτυχε το γκολ με το οποίο οι «κανονιέρηδες» νίκησαν 1-0 την Νιουκάστλ.

Το ματς είχε καλό ρυθμό, δοκάρια και αρκετές φάσεις από τις δύο πλευρές αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν πως δεν το… έχουν στην τελική φάση. Όχι ότι οι παίκτες του Έμερι έβρισκαν στόχο αλλά έδειχναν πως διαθέτουν περισσότερη ποιότητα και πως θα βρουν εύκολα ή δύσκολα το γκολ. Κάτι που συνέβη με τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος από τη στιγμή που πήγε στην Άρσεναλ το 2018 έχει σημειώσει 22 τέρματα σε ματς που διεξάγονται Κυριακή! Στο παιχνίδι έκαναν ντεμπούτο για τους «κανονιέρηδες» και οι Πεπέ, Θεμπάγιος.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα, Λέστερ και Γουλβς έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0), με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο 52ο λεπτό με τον Ντεντόνκερ αλλά το γκολ του να μην ακυρώνεται μετά από εξέταση του VAR.