Η Άρσεναλ νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου 2-0 τη Γουέστ Χαμ

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ νίκησε 2-0 τη Γουέστ Χαμ στο λονδρέζικο ντέρμπι και την «καβάλησε» στη βαθμολογία, «σκαρφαλώνοντας» στην 4η θέση!

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, με τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι να είναι απολαυστικός και τον Έμιλ Σμιθ-Ρόου να σκοράρει ερχόμενος από τον πάγκο, «χάλασε» το 600ο παιχνίδι του Ντέιβιντ Μόγες στην Premier League και ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος στην τετράδα! Η Άρσεναλ έχει, πλέον, μετά από 17 αγώνες 29 βαθμούς, με τη Γουέστ Χαμ να μένει στους 28.

Το ματς πήγε στη δύναμη στο πρώτο ημίχρονο. Στο 35′, δε, το σουτ του Φορνάλς πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ράμσντεϊλ, ενώ στο 40′ η βολίδα του Τίρνεϊ προσέκρουσε στο δοκάρι, αφού πρώτα ο Φαμπιάνσκι έκανε επαφή! Το δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, ήταν υπόθεση ενός.

Μόλις στο 48′, ο Λακαζέτ πέρασε μία όμορφη κάθετη για τον Μαρτινέλι, ο Βραζιλιάνος πλάσαρε σωστά των πορτιέρε της Γουέστ Χαμ και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 66′ άλλαξαν οι ισορροπίες, όταν ο Τσουφάλ στην προσπάθειά του να ανακόψει τον Λακαζέτ μέσα στην περιοχή τον έριξε στο έδαφος, με αποτέλεσμα να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί. Ο Φαμπιάνσκι, όμως, απέκρουσε το πέναλτι του Λακαζέτ και κράτησε όρθια την ομάδα του! Μέχρι το 88′.

Η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και ο Σμιθ-Ρόου, που μπήκε ως αλλαγή στην αναμέτρηση, «κλείδωσε» το «τρίποντο» λίγο πριν το φινάλε.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Γουλβς απέδρασε με τεράστιο «διπλό» από την έδρα της Μπράιτον (0-1), ενώ το Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον έληξε ισόπαλο 2-2.