Η Άρσεναλ πήρε τη μπουκιά από το στόμα της Σταντάρ Λιέγης

Αν και η αδιάφορη Γκιμαράες έκανε στη Σταντάρ Λιέγης το δώρο που περίμενε για να έχει ελπίδες πρόκρισης (παίρνοντας διπλό με ανατροπή 3-2 στη Φρανκφούρτη), η Άρσεναλ την άφησε εκτός αποσπώντας ισοπαλία 2-2.

Όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί λίγο πριν το φινάλε των αγώνων, όταν οι Γερμανοί είχαν ανατρέψει το προβάδισμα της Γκιμαράες (με γκολ του Ντα Κόστα από τραγικό λάθος του γκολκίπερ στο 31’ και του Καμάντα με πλασέ σε κενή εστία τρία λεπτά αργότερα).

Κι αυτό διότι η Σταντάρ προηγούνταν μεν της κακής Άρσεναλ με 2-0 (χάρη σε σουτ των Μπαστιέν και Αμαλά που κόντραραν σε Παπασταθόπουλο και Μαυροπάνο), αλλά χρειαζόταν νίκη με διαφορά πέντε τερμάτων για να περάσει.

Μπορεί εκείνη την ώρα να μη φαινόταν τόσο τραγικό για εκείνη το come back που έκαναν οι Λονδρέζοι (με γκολ του Λακαζέτ στο 78’ και του Σακά στο 81’), ωστόσο αποδείχθηκε πολύ οδυνηρό λίγη ώρα αργότερα.

Όταν η Γκιμαράες έκανε απίστευτη ανατροπή (με τους Ελμουσρατί και Έντουαρντς στο δίλεπτο 85’-87’) και έκανε αρκετή μια νίκη της Σταντάρ για να προκριθεί! Ήταν όμως αργά πλέον…

Διότι οι Βέλγοι δεν κατάφεραν στα λίγα εναπομείναντα λεπτά να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ κι έτσι η Άιντραχτ πανηγύρισε ανακουφισμένη στη λήξη την πρόκριση μαζί με την Άρσεναλ.