Η Άρσεναλ πήρε την πρόκριση 2-1 εκτός έδρα τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Έπαιξε με τη φωτιά η Άρσεναλ, αλλά τελικά προκρίθηκε στους «4» του κυπέλλου 2-1 απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη παρουσία. Στο 25ο λεπτό όμως η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέπε.

Το ματς κυλούσε με την Άρσεναλ να έχει ναι μεν την κατοχή, αλλά την Σέφιλντ να απειλεί. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με τη φωτιά και το πλήρωσαν στο 87ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Μακ Γκόλντρικν μετά από αναταραχή στην άμυνα της Άρσεναλ ισοφάρισε.

Στο 91΄ όμως οι «κανονιέρηδες» έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Θεμπάγιος να πλασάρει από δύσκολη γωνία και να χαρίζει την πρόκριση στους «4» του FA CUP στην Άρσεναλ.