Η Αταλάντα, που την έλεγαν… Αταλάντη (Φθιώτιδας), χλευάζοντας τον Ολυμπιακό, 3-2 την Λεβερκούζεν, πάει φουλ για οκτάδα (video)

Η Αταλάντα, που απέκλεισε τον Ολυμπιακό στον προηγούμενο γύρο, έδειξε την κλάση της, νικώντας 3-2 την Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Μπέργκαμο, στο πρώτο ματς της φάσης των «16» του Europa League. Μιλάμε για την ίδια Αταλάντα, που πολλοί στην Ελλάδα την χαρακτήρισαν… Αταλάντη (Φθιώτιδας) όταν έγινε η κλήρωση.

Παρότι έπαιζε χωρίς τα δυο βασικότατα στελέχη της, τον Ζαπάτα και τον Ίλισιτς, οι Μπεργκαμάσκι έδειξε ότι σε σχέση με τον Ολυμπιακό, είναι τουλάχιστον τρεις κλάσεις καλύτερη.

Στο 11’ οι παίκτες της Λεβερκούζεν έκρυψαν την μπάλα και ο Αρανγίς με σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 0-1.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι απάντησαν, με τον Μουριέλ να στρώνει στον Μαλινόβσκι για το 1-1 με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Δυο λεπτά αργότερα, ο Τολόι έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Μαλινόβσκι κι εκείνος άνοιξε αριστερά στον Μουριέλ που έκανε το 2-1 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Οι Μπεργκαμάσκι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 49’ ο Μουριέλ σημείωσε το δεύτερο του τέρμα. Με ωραία κίνηση στο ύψος του πέναλτι, πλάσαρε για το 3-1.

Στο 63ο λεπτό ο Ντιαμπί με πανέμορφο πλασέ έξω από την περιοχή, έκανε το 3-2 και κράτησε ολοζώντανη ενόψει της ρεβάνς τη Λεβερκούζεν.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Ντζιμσίτι (69’ Παλομίνο), Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Τζαπακόστα (77’ Μέλε), Κοουπμάινερς, Μαλινόβσκι (69’ Μπογκά), Μουριέλ (77’ Μίραντσουκ)

ΜΠΑΓΕΡ: Χραντέτσκι, Μπάκερ, Ταπσόμπα, Τα, Φριμπόνγκ (80’ Φοσού Μενσά), Παλάσιος, Αρανγίς, Αντλί (80’ Παουλίνιο), Βιρτς (85’ Αζμούν), Ντιαμπί, Αλάριο (61’ Κοσουνού).

Στα άλλα ματς: Σεβίλλη – Γουέστ Χαμ 1-0, Λειψία – Σπαρτάκ Μόσχας (ακυρώθηκε), Ρέιντζερς – Ερυθρός Αστέρας 3-0, Μπράγκα – Μονακό 2-0, Αταλάντα – Λεβερκούζεν 3-2, Μπαρτσελόνα – Γαλατάσαραϊ 0-0, Πόρτο – Λιόν 0-1, Μπέτις – Άιντραχτ 1-2.