Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Λεγανές

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με τους 3 βαθμούς από την έδρα της Λεγανές (0-1) κι έκανε το «2 στα 2» στη φετινή La Liga.

Η ομάδα του Σιμεόνε είχε την πρωτοβουλία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ήλεγχε το ρυθμό, ωστόσο δυσκολευόταν να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Τη λύση έδωσε στο 71’ ο Βιτόλο, που είχε μπει ως αλλαγή 11 λεπτά νωρίτερα. Η φάση ξεκίνησε από τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος σέρβιρε στον Ισπανό εξτρέμ, που πλάσαρε σωστά τον Σοριάνο.

Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Σίλβα (54’), ενώ και οι «κολτσονέρος» είδαν την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι (57’) σε ένα λανθασμένο διώξιμο του Ροσάλες.

Στα τελευταία λεπτά, η Λεγανές προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν λύγισε και κράτησε το 0-1. Για τους «πεπινέρος» αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Δημήτρης Σιόβας.