Η Αυστρία μετά από 62 χρόνια νίκησε την Ιταλία(2-0)

Η Αυστρία πέτυχε ιστορική νίκη έστω σε φιλικό με 2-0 επί της Ιταλίας, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στη Βιέννη.

Η νίκη των Αυστριακών, αποκτά ιστορικό χαρακτήρα, αφού επικράτησαν των Ιταλών για πρώτη φορά μετά από 62 χρόνια και συγκεκριμένα στις 10 Δεκεμβρίου του 1960 όταν είχαν κερδίσει την «Σκουάντρα Ατζούρα» με 2-1!

Οι Αυστριακοί φρόντισαν να δείξουν τις διαθέσεις τους από το ξεκίνημα του αγώνα, αφού μόλις στο 6ο λεπτό, ο Αρναούτοβιτς έκλεψε την μπάλα, είδε την κίνηση του Σλάγκερ, ο οποίος «έγραψε» το 1-0.

Στο 35ο λεπτό η Αυστρία διπλασίασε το προβάδισμά της με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Αλάμπα, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντοναρούμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαντσίνι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ζανιόλο-Κιέζα, κάνοντας πιο επιθετική την Ιταλία, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με το 2-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.