Η Χετάφε 3-0 τη Σεβίλλη κυνηγάει Champions League

Η Χετάφε κέρδισε τη Σεβίλλη με 3-0 και πλέον έχει το πλεονέκτημα στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένο με την Σεβίλλη να έχει την πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα. Στο 21ο λεπτό ο Βάσκεθ μένει μόνος του μέσα στην περιοχή, σουτάρει, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι της Χετάφε.

Η Σεβίλλη συνέχιζε να έχει την κατοχή, την οποία δεν μπορούσε να την μετουσιώσει σε ευκαιρίες και κατ΄ επέκταση γκολ. Έτσι στο 33΄ η Χετάφε με την βοήθεια και του VAR κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάτα και έκανε το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Σεβίλλη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μολίνα. Ταυτόχρονα, με το πέναλτι αυτό ο Εσκουντέρο δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και έτσι η Σεβίλλη έμεινε με 10 παίκτες.

Από το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά η Χετάφε είχε κλειδώσει τη νίκη και ουσιαστικά το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.  Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Χετάφε πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μολίνα, με πλασέ μέσα από την περιοχή και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Με τη νίκη αυτή η Χετάφε ξέφυγε με 2 βαθμούς από την  Σεβίλλη και έβαλε γερές βάσεις, ώστε να κατακτήσει την τέταρτη θέση και το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Champions League.