Η εθνική χάντμπολ των ανδρών νίκησε 25-23 το Μαυροβούνιο

Η Εθνική μας ομάδα χάντμπολ ανδρών νίκησε 25-23 το Μαυροβούνιο στη Χαλκίδα, και πάει με… αέρα δύο τερμάτων στη ρεβάνς της Κυριακής (19:00) στην Ποντγκόριτσα για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα!

Η Ελλάδα έχει κάνει ήδη την υπέρβαση, φτάνοντας μέχρι τα playoffs, αλλά μπορούμε να ονειρευόμαστε πια και κάτι παραπάνω! Κάτι, που έχει να συμβεί από το 2005, όταν η μεγάλη εκείνη Εθνική των Αλβανού, Γραμματικού και των άλλων παιδιών είχε φτάσει για τελευταία φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στη διοργάνωση της Τυνησίας και είχε καταλάβει, μάλιστα, την 6η θέση!

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… γκολ-γκολ!

Η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά δύο τερμάτων στα 10:17 (4-2), οι Μαυροβούνιοι, ωστόσο, έκαναν μία τρομερή αντεπίθεση και «βγήκαν» μπροστά με 5-4. Προηγήθηκαν, επίσης, με 6-5, 7-6 και 8-7, αλλά μέχρι εκεί ήταν… Η «γαλανόλευκη» πάτησε το γκάζι και δεν έβγαλε το πόδι από το πετάλι μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου!

Έφερε, λοιπόν, το ματς στα ίσα, προηγήθηκε 10-8 και 11-9, για να κάνει το απόλυτο… φορτσάρισμα στο φινάλε, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +5, 15-10! Μάλιστα, έκανε ιδανικό τελείωμα στο 1ο ημίχρονο, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζήρα σε νεκρό χρόνο.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο ημίχρονο βγήκε για το δεύτερο η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα!

Η Εθνική μας συνέχιζε να διατηρεί τη διαφορά, πότε στο +4, πότε στο +5 και πότε στο +6, και μάλιστα είχαμε και το απίστευτο σκηνικό με τον τερματοφύλακα Μπουκοβίνα να σκοράρει δύο φορές από την εστία του! Η «γαλανόλευκη» άμυνα ολοένα και έσφιγγε, με το Μαυροβούνιο να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Στα 51:10 προηγήθηκε 25-20 με τον Πασσιά, αλλά από εκείνο το σημείο μπήκε φρένο.

Οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» τη διαφορά, με την Ελλάδα να επικρατεί, τελικά, 25-23! Μια τεράστια νίκη, σε κάθε περίπτωση, που θα μπορούσε να έρθει και με ευρύτερο σκορ, καθώς βρέθηκε τέσσερις φορές μπροστά με 6 τέρματα!