Η εθνική ελπίδων 2-0 τη Λευκορωσία, αλλά πάει… μπαράζ

Η Εθνική ελπίδων έκανε το καθήκον της κερδίζοντας 2-0 την Λευκορωσία στο Περιστέρι, αλλά το δώρο από το Σαν Μαρίνο δεν ήλθε καθώς εκεί οι γηπεδούχοι κράτησαν το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη παραδόθηκαν στην ανωτερότητα της Κροατίας και γνώρισαν τη συντριβή 4-0. Έτσι η Κροατία στην ισοβαθμία πέρασε απευθείας στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ενώ η γαλανόλευκη αρμάδα του Αντώνη Νικοπολίδη ως δεύτερη θα κληθεί σε διπλό αγώνα μπαράζ να πάρει το εισιτήριο στην τελική φάση.

Η εθνική μας ήταν σαφώς ανώτερη και με γκολ του Τάσου Χατζηγιοβάννη και του Γιάννη Μπουζούκη κυριάρχησε δίκαια, αν και για περισσότερο από μία ώρα αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο.

Στο Περιστέρι, η Εθνική Ελπίδων, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μετά από δύο προειδοποιητικές τελικές με Κυριακόπουλο (7’) και Ανδρούτσο (17’), βρήκε νωρίς το γκολ που έψαχνε. Ο Κυριακόπουλος έκανε κούρσα από αριστερά, ο Χατζηγιοβάννης έβαλε σωστά σώμα και κεφάλι στην σέντρα και με όμορφο τρόπο έκανε το 1-0 (20’), με το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Εθνικής Ελπίδων.

Η αποβολή του Πασαλίδη με δεύτερη κάρτα στο 31ο λεπτό (χάνει το πρώτο μπαράζ) αλλοίωσε όλη την εικόνα του παιχνιδιού, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίζει σαφώς πιο προσεκτικά, δίνοντας χώρο και μπάλα.

Ο Κότσαρης κράτησε το 1-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) μακρινό σουτ του Μπρέζκιν, ενώ ο Έλληνας τερματοφύλακας είπε και πάλι «όχι» σε νέο μακρινό σουτ του Γκρόμικο.

Ενδιάμεσα η Εθνική απείλησε δύο φορές με ατομικές ενέργειες του Χατζηγιοβάννη (58’, 73’) και μία σέντρα σουτ του Κυριακόπουλου (68’) που ήταν οι πιο απειλητικοί δημιουργικά παίκτες.

Λίγο πριν το τέλος (82’) ο Βολκόφ βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής σε σέντρα του Μανθάτη και ο Μπουζούκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0.

Η κλήρωση για τα πλέι οφ θα γίνει στις 19 Οκτωβρίου και τα παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 12 και 20 Νοεμβρίου.

ΕΛΛΑΣ: Κότσαρης, Μασούρας, Χατζηδιάκος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Ανδρούτσος (31’ Μαυρομάτης), Γαλανόπουλος, Μπουζούκης, Λημνιός (71’ Μανθάτης), Χατζηγιοβάννης, Βέργος (57’ Κωτσόπουλος).