Η εθνική ελπίδων «καθάρισε» 4-0 το Λιχτενστάιν

Σε ρυθμό ρελαντί η Εθνική Ελπίδων καθάρισε το παιχνίδι με το Λιχτενστάιν. Απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου των προκριματικών του Euro, η ομάδα του Γιώργου Σίμου επιβλήθηκε με το άνετο 4-0 στην Τρίπολη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε τελειώσει το ματς στα πρώτα 25 λεπτά. Αφού προηγήθηκε με γκολ του Μιχελή στο 21’ από κόρνερ του Ζαγαρίτη, ο Κοσίδης (από νέα ασίστ του Ζαγαρίτη) διπλασίασε τα τέρματα της Εθνικής στο 24’.

Από κει και πέρα ανέλαβε ο Τζόλης, που αφενός έκανε το 3-0 με δυνατό σουτ στο 38’ και αφετέρου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ωραίο βολέ στις καθυστερήσεις που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι, η Εθνική σφράγισε με ευκολία την πέμπτη νίκη της στα προκριματικά και έστω και με δυο παιχνίδια περισσότερα από την Πορτογαλία (την οποία δεν έχει αντιμετωπίσει ακόμη) βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου. Την Τρίτη θα διεξαχθεί το ντέρμπι του ομίλου με την Πορτογαλία, ξανά στη γούρικη πρωτεύουσα της Αρκαδίας.

Ελλάδα: Τζολάκης, Λιάσσος (63΄ Ε. Χριστόπουλος), Μιχελής, Αντζουλάς (63΄ Ι. Χριστόπουλος), Διαμαντής, Τσιγγάρας (63΄ Θυμιάνης), Τζόλης, Σουρλής, Κοσίδης (73΄ Ιωαννίδης), Μπότος, Ζαγαρίτης (63΄ Κίτσος).

Λιχτενστάιν: Φόσερ, Χίλτι (70΄ Μπούχελ), Ουντεράινερ, Ν. Γκράμπερ (78΄ Χάσλερ), Λούτσινγκερ, Σρέιμπερ (46΄ Σκις), Νέτζερ, Μπεκ, Κραντζ (46΄ Σάντλερ), Σίγκελ, Λ. Γκράμπερ (84΄ Τζέγκερ).