Η Εθνική πόλο ανδρών «καθάρισε» την Ιαπωνία 18-7 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Η Εθνική πόλο ανδρών «ισοπέδωσε» την  Ιαπωνία 18-7 στον δεύτερο αγώνα της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης και με τρεις βαθμούς ελπίζει για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου κόντρα στην Κροατία και αυτή θα τη διεκδικήσει το ερχόμενο Σάββατο στο ματς της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στη Γερμανία.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έφτασαν στο 7-3 στη δεύτερη περίοδο και αύξαναν συνεχώς τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας πολλές λύσεις και καταπληκτική άμυνα.

Με τον Στέλιο Αργυροπούλου να πετάει… φωτιές στην επίθεση, πετυχαίνοντας έξι τέρματα (6/6 σουτ), η Εθνική Ελλάδος πέτυχε την ευρεία νίκη που αναζητούσε κόντρα στην Ιαπωνία με 11 γκολ διαφορά και σκορ 18-7.

Η Ιαπωνία ξεκίνησε θέλοντας να αιφνιδιάσει την «γαλανόλευκη», παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (1-0). Όμως, η ομάδα του Θοδωρής Βλάχου δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Ιάπωνες, ισοφαρίζοντας αρχικά (1-1), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με τρία τέρματα διαφορά (3-1).

Στη συνέχεια, οι παίκτες της Εθνική Ελλάδος έχοντας βρει τις λύσεις στο ατελείωτο pressing της Ιαπωνίας έβαλαν τις βάσεις για την πρώτη νίκη της «γαλανόλευκης» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Το 2-4 της δεύτερης περιόδου και συνάμα το 3-7, το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου ήταν αρκετά για να δώσουν την άνεση και το κίνητρο στους Έλληνες παίκτες για να κυνηγήσουν την μεγαλύτερη δυνατή διαφορά στο σκορ.

Οι υπόλοιπες περίοδοι ήταν διαδικαστικές, όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα, αλλά για την υπόθεση πρωτιάς ήταν ακόμα σημαντικές. Η Ελλάδα κυνήγησε την μεγαλύτερη διαφορά και το +11 φέρνει χαμόγελα στην ελληνική αποστολή, η οποία περιμένει κάποιο στραβοπάτημα ή μικρότερη συγκομιδή τερμάτων από τους Κροάτες ώστε να πάρουν τον πρώτο λόγο για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-4, 2-5, 2-6