Η Φενέρ μια βδομάδα πριν την μάχη με τον Ολυμπιακό 2-1 την Γκιρεσούνσπορ

Μια βδομάδα πριν από το ραντεβού της με τον Ολυμπιακό για το Europa League, η Φενέρμπαχτσε, κατάφερε να επικρατήσει της Γκιρεσούνσπορ στην Κωνσταντινούπολη με 2-1 και να μπει ξανά με αξιώσεις στο κυνήγι της κορυφής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την κατάκτηση των τριών βαθμών και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2΄με σκόρερ τον Καντιόγλου.

Το γρήγορο προβάδισμα απέβαλε το άγχος από τα…πόδια των παικτών του Βίτορ Περέιρα που είχαν ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους πριν το ημίχρονο. Η αστοχία τους όμως παραλίγο να τους στοιχίσει, αφού στο 40΄ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων.

Για καλή τους τύχη όμως ο Μπαλντέ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για την Γκιρεσούνσπορ, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη έφτασε στο πολύτιμο δεύτερο γκολ που σφράγισε επί της ουσίας τη νίκη με τον Οζίλ στο 64′.

Ο Πέλκας πέρασε στο ματς στο 81΄με την ελπίδα να προσθέσει και εκείνος τον… οβολό του σκορ, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα είδε τους αντιπάλους να μειώνουν σε 2-1 με τον Ντουκαρά.

Η Φενέρ πήρε τη νίκη έπειτα από δυο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα με Μπασακσεχίρ και Σίβασπορ και επιστρέφει σε τροχιά κορυφής, αφού πλέον βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω από τις πρωτοπόρες Μπεσίκτας και Τράμπσονσπορ.

Φενέρμπαχτσε (Βίτορ Περέιρα): Μπαγιντίρ, Κιμ, Αζίζ (60′ Νόβακ), Σάλαι, Οσάγι Σάμουελ, Γιάντας (46΄Κρέσπο), Λουίζ Γκουστάβο, Καντιόγλου (73΄Γκουμουσκάγια), Οζίλ, Ρόσι (60΄Μπερίσα), Βαλένσια (81΄Πέλκας)