Η Φενερμπαχτσέ νίκησε 65-63 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε, η Φενερμπαχτσέ νίκησε 65-63 τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague και παρέμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-1, αφήνοντας τη «βασίλισσα» στο 12-3.

Το ματς κρίθηκε στην προτελευταία φάση του αγώνα, με τον Λουίτζι Ντατόμε να πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ), με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 65-63, αφού στην τελευταία επίθεση ο Φακούντο Καμπάτσο αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, με το οποίο θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν περισσότερο προσεκτικές στις επιθέσεις τους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τη Φενέρ να διατηρεί το μικρό προβάδισμα. Με φόλοου του Ταβάρες, η Ρεάλ προσπέρασε με 57-58 στο 35’ και με τρίποντο του Φερνάντες έκανε το 57-61, αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι συνέχιζαν να μην μπορούν να σκοράρουν, έχοντας φτάσει πλέον τα τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι, με τους Μαδριλένους να φτάνουν και στο +6 (57-63) με δίποντο του Καμπάτσο, στα 2’41’’ πριν το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με σερί 5-0 να μειώσουν τη διαφορά στο ελάχιστο (62-63) και πλέον τα τελευταία 34 δευτερόλεπτα προμηνύονταν δραματικά. Ο Τόμπκινς αστόχησε στην επόμενη επίθεση της Ρεάλ, με τον Γκούντουριτς να διεκδικεί το ριμπάουντ με τον Τέιλορ και τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ. Η κατοχή ήταν για τους Τούρκους, που πέτυχαν καλάθι και φάουλ με τον Ντατόμε, ο οποίος με το έμμεσο τρίποντο έκανε το 65-63. Στα εναπομείναντα έξι δευτερόλεπτα, η Ρεάλ εκδήλωσε επίθεση με τον Καμπάτσο, ο οποίος αστόχησε, με τη Φενερμπαχτσέ να παίρνει τελικά τη νίκη με σκορ 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-32, 48-44, 65-63