Η Φινλανδία πέρασε από το Μπέλφαστ 0-1 τη Βόρεια Ιρλανδία

Μεγάλη νίκη στο Μπέλφαστ πέτυχε στον 8ο όμιλο η Φινλανδία! Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν 1-0 της Βορείου Ιρλανδίας με το γκολ του Κάλμαν στο 28′, πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη φάση των προκριματικών του Euro 2024 και θα παλέψουν με τρεις ομάδες για τη δεύτερη θέση!

Η ομάδα του Μάρκου Κάνερβα ήταν άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας τους χώρους στους γηπεδούχους. Η πρώτη επίσκεψη των Φινλανδών στην αντίπαλη άμυνα ήταν στο 26′ με τον Γένσεν να κάνει την σέντρα από τα δεξιά όμως ο Πούκι δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο φορ της Νόριτς βρήκε τον Κάλμαν που με άψογο πλασέ νίκησε τον Πίκοκ-Φάρελ για το 0-1 «παγώνοντας» το Μπέλφαστ.

Η Βόρεια Ιρλανδία προσπάθησε να απαντήσει στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56′ ο Μάγκενις με τρομερό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χραντέτσκι. Έξι λεπτά αργότερα ο Τσάρλς επωφελήθηκε από της κόντρες στέλνοντας από κοντά την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR καθώς ο επιθετικός της Μπόλτον χρησιμοποίησε το χέρι του για να κοντρολάρει με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος υπέρ της Φινλανδίας.