Η Φροζινόνε επέστρεψε στη Serie A 3-1 την Ρετζίνα

Επιστροφή στη Serie A για τη Φροζινόνε! Η ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο έστησε… πάρτι ανόδου με καλεσμένη τη Ρετζίνα, επικρατώντας με 3-1 και εξασφάλισε το ένα από τα δύο απευθείας εισιτήρια που οδηγούν στην κορυφαία κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

Τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε η Φροζινόνε δεν έχει ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο, πέρα από την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Αυτή, μάλιστα, θα είναι η τρίτη φορά που τα «καναρίνια» θα αγωνιστούν στην Serie A!

Ο Μπορέλι από ασίστ του Κοτάλι άνοιξε το σκορ στο 31’, με τον Τσιόνεκ δέκα λεπτά αργότερα να υποπίπτει σε παράβαση πέναλτι και να αποβάλλεται. Ένα λεπτό αργότερα (42’) ο Ρομπέρτο Ινσίνιε από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι έπαιζαν με ποδοσφαιριστή λιγότερο έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 2-1 στο 51ο λεπτό με τον Ερνάνι, αλλά ο Κάσο έξι λεπτά αργότερα επανέφερε τη διαφορά των δύο τερμάτων για τη Φροζινόνε. Ένα σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε και χάρισε την άνοδο στην ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο.