Η Γιουβέντους 3-1 την Ουντινέζε πάτησε κορυφή

Πάτησε κορυφή, έστω και προσωρινά η Γιουβέντους. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε δύο γκολ, η Γιουβέντους επικράτησε 3-1 της Ουντινέζε και προσθέτει άγχος στην Ίντερ που αγωνίζεται στην Φλωρεντία.

Την ίδια ώρα, η Αταλάντα έμεινε στους πανηγυρισμούς για την πρόκριση στους «16» του Champions League και γνώριζε την ήττα από την Μπολόνια με 2-1, ενώ η Μίλαν «κόλλησε» απέναντι στην Σασουόλο (0-0) και επέστρεψε στις… γκέλες!

Η Γιουβέντους δεν είχε όρεξη για… παιχνίδια και «καθάρισε» από το ημίχρονο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 37’, με τον Μπονούτσι να διαμορφώνει το 3-0 με τη συμπλήρωση 45 λεπτών. Το ματς είχε αποκτήσει τυπικό χαρακτήρα αφού η Ουντινέζε δεν ήταν δυνατό να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον Πουσέτο να σκοράρει το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στους πανηγυρισμούς για την πρόκριση στην φάση των «16» έμεινε η Αταλάντα! Οι Μπεργκαμάσκι ηττήθηκαν με 2-1 από την Μπολόνια.

Ο Παλάσιο στο 12ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους «ροσομπλού», με τον Πόλι να το… διευρύνει στο 53’. Η Αταλάντα μείωσε το σκορ με τον Μαλινόφσκι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αλλά το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Δεν… τρίτωσε το καλό για την Μίλαν! Μετά από δύο σερί νικηφόρα αποτελέσματα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι «κόλλησε» στο 0-0 με την Σασουόλο, όπου είχε βασικό και εξαιρετικό τον Γιώργο Κυριακόπουλο. Το ματς ήταν ανοιχτό με πολλές φάσεις, με τους παίκτες της Μίλαν να σημαδεύουν δις το δοκάρι στην επανάληψη και να μην μπορούν να λύσουν τον… γόρδιο δεσμό και να φτάσουν σε ακόμη ένα τρίποντο στη φετινή σεζόν, μένοντας μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.