Η Γκλάντμπαχ ξέσπασε στο τέλος 3-0

Για 60 λεπτά, η Γκλάντμπαχ «σφυροκοπούσε» την εστία της Στουτγκάρδης κι έβλεπε τον Ζίλερ να έχει… κατεβάσει ρολά. Σε εκείνο το λεπτό πέρασαν στο παιχνίδι οι Ράφαελ και Νόιχαουζ, αλλάζοντας την εικόνα του αγώνα. Η Μπορούσια πέτυχε τρία γκολ μέσα σε δεκαπέντε λεπτά (69’-84’), φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη με 3-0, που την επανέφερε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Bundesliga και στο -7 από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, μετά από 14 αγωνιστικές. Για τους φιλοξενούμενους, που παρέμειναν οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ο Τάσος Δώνης αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 75’.

Στο 60’, ο Ντίτερ Χέκινγκ έκανε για τη Γκλάνμπαχ μια κίνηση-ματ, όπως αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος. Πέρασε στο παιχνίδι τους Ράφαελ και Νόιχαουζ, με τον πρώτο να ανοίγει το σκορ εννιά λεπτά αργότερα και τον δεύτερο να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ στο 77’. Στο 83’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τόμι και στο 84’ ο Παβάρ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Μάιντς και Ανόβερο ήρθαν ισόπαλες 1-1. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους και προηγήθηκαν στο 12’ με τον Βάινταντ. Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σοκ, πήραν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για την ισοφάριση. Παρά τις πολλές ευκαιρίες και τις σχεδόν 30 τελικές προσπάθειες, αυτή ήρθε μόλις στο 89’ με τον Μπροσίνσκι από το σημείο του πέναλτι.

Στις καθυστερήσεις, η Μάιντς έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή, καθώς πέτυχε γκολ με τον Ούτζα, ωστόσο, ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, αποφάσισε σωστά να το ακυρώσει, καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Το Ανόβερο ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σονγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.