Η Γουλβς «ντύθηκε» Σίτι και «σκότωσε» τη Λίβερπουλ (video)

Η Γουλβς «ντύθηκε» Σίτι και «σκότωσε» τη Λίβερπουλ. Oι «λύκοι», νίκησαν τους «κόκκινους» με 2-1 και τους απέκλεισαν από τη συνέχεια του κυπέλλου Αγγλίας.

Σχεδόν τίποτα δεν πήγε καλά απόψε (7/1) για τους φιλοξενούμενους και σχεδόν όλα πήγαν για τους γηπεδούχους στο «Molineux Stadium». Και μάλιστα από πολύ νωρίς. Ο Κλοπ επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με πολλούς αναπληρωματικούς. Μόλις στο 6′ αποχώρησε τραυματίας ο Λόβρεν και στο 38′, από τραγικό λάθος του Μίλνερ, ο Χιμένεθ «άνοιξε» το σκορ για τη γηπεδούχο.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ αναθάρρησε προσωρινά με την ισοφάριση από τον Οριγκί ( 51′) αλλά οι πανηγυρισμοί και η… ανάσα κράτησε ελάχιστα. Αφού, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νέβες με εκπληκτικό μακρινό σουτ διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κυρίως, γιατί στο 62′ ο Χιμένεθ απέτυχε να διπλασιάσει τα δικά του και να κάνει τρία τα γκολ της ομάδας του και λίγο αργότερα οι «κόκκινοι» να ισοφαρίσουν ξανά. Όμως, η απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σακίρι (69′) έστειλε την μπάλα να εξοστρακιστεί στο αριστερό δοκάρι, να κινηθεί παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος και να απομακρυνθεί από αυτό.

Η ήττα και ο αποκλεισμός, εκτός των άλλων, στέρησε και από τον Κι Γιάνα Χόβερ τη δυνατότητα να χαρεί το ντεμπούτο του και το ρεκόρ που δημιούργησε. Πήρε τη θέση του Λόβρεν και όντας 16 ετών και 354 ημερών έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίζεται με την φανέλα της Λίβερπουλ στο κύπελλο. Το προηγούμενο είχε ο Μπεν Γούντμπερν που αγωνίστηκε σε αναμέτρηση της διοργάνωσης με αντίπαλο τη Λιντς (29-11-16) σε ηλικία 17 ετών και 85 ημερών.

ΓΟΥΛΒΣ: (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρούντι, Μπένετ, Μπολί, Κοάντι, Κάστρο (75′ Ντόχερτι), Ρούμπεν, Μουτίνιο, Ντεντόνκερ, Νέβες, Ζότα (52′ Καβαλέιρο), Χιμένες (83′ Ελντερ Κόστα).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Λόβρεν (6′ Χούβερ), Μορένο, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Καμάτσο, Τζόουνς (70′ Φιρμίνο), Στάριτζ (70′ Σαλάχ), Σακίρι, Οριγκί.