Η Ηλιούπολη επικράτησε με το εμφατικό 4-2 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη

Η Ηλιούπολη επικράτησε με το εμφατικό 4-2 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, πιάνοντας στην 5η θέση την Καλαμάτα με 37 βαθμούς. Την ίδια ώρα, οι «κυανόλευκοι» έμειναν 3οι με 45.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά, είχε δοκάρι με τον Καρίμ στο 3’ και τελικά άνοιξε το σκορ με φάουλ του Μουστακόπουλου στο 9’. Μάλιστα, έξω λεπτά αργότερα ο Κουάδρα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, η αντίδραση της Ηλιούπολης ήταν άμεση αφού στο 17’ μείωσε με τον Βάρκα, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 57’ με πέναλτι έφερε το σκορ στα ίσα.

Η Ηλιούπολη συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, με τον Αντό στο 66ο λεπτό να φέρνει… τούμπα το ματς. Με τον Κρέτσι στο 84’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Προοδευτική, η οποία επικράτησε 1-0 της Παναχαϊκής στην Πάτρα και βρίσκεται στο -1 από τη σωτηρία και το Αιγάλεω. Ο Καρίκι στο 36’ άγγιξε το γκολ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, αλλά το δοκάρι τον σταμάτησε. Ωστόσο, ο Νταβιώτης στο 66ο λεπτό τελικά έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για την Προοδευτική, χαρίζοντάς τους τη μεγάλη νίκη.