Η Ίντερ 3-1 τη Ρόμα του Μουρίνιο πάτησε ξανά κορυφή

Μετά την «τριάρα» στη Μίλαν και την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia, η Ίντερ φιλοδώρησε με τρία γκολ και τη Ρόμα (3-1), ανεβαίνοντας εκ νέου στην κορυφή της Serie A.

Παιχνίδι-καρμπόν με αυτό του πρώτου γύρου όπου η Ίντερ είχε επικρατήσει άνετα με 3-0 της Ρόμα στο «Ολίμπικο», με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να έχει 3/3 ήττες φέτος απέναντι στην πρώην ομάδα του, αφού είχε ηττηθεί ενδιάμεσα και για το Coppa Italia με 2-0.

Παράλληλα, η Ίντερ πέτυχε τρία γκολ απέναντι στη Ρόμα για τρίτο σερί ματς στη Serie A, ενώ τελευταία φορά που οι «τζαλορόσι» πανηγύρισαν απέναντι στους «νερατζούρι» ήταν στις 26 Φεβρουαρίου του 2017!

Το 0-0 έμεινε μέχρι και τη συμπλήρωση του μισάωρου, όταν οι «νερατζούρι» με υπέροχη ομαδική προσπάθεια και κυκλοφορία έβγαλαν τον Ντάμφρις απέναντι στον Ρουί Πατρίσιο, με τον Ολλανδό φουλ-μπακ να ανοίγει το σκορ. Η Ίντερ είχε το μομέντουμ και την ψυχολογία και δέκα λεπτά αργότερα (40’) βρήκε δεύτερο τέρμα, με τον Πέρισιτς να βρίσκει τον Μπρόζοβιτς, ο οποίος με τρομερό σουτ «εκτέλεσε» τον Πατρίσιο για το 2-0 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι πήγαινε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο και λίγο μετά την επανέναρξη βρήκαν και τρίτο γκολ, κάνοντας πολύ πιο εύκολα τα πράγματα για αυτούς. Ήταν το 52ο λεπτό όταν ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, με τον Λαουτάρο να πιάνει κεφαλιά-κανονιά για το 3-0. Τα λεπτά περνούσαν και φαινόταν πως ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Ρόμα να βρίσκει το γκολ της τιμής με τον Μκιταριάν στο 85ο λεπτό για το τελικό 3-1.