Η Ίντερ εκπληκτική 2-0 τη Μίλαν φουλάρει για τελικό

Οι Τζέκο και Μκιταριάν τα γκολ στα πρώτα 11 λεπτά

Η Ίντερ εκπληκτική πάτησε τη Μίλαν (0-2) στο «Derby della Madonnina» και πάει στη ρεβάνς σε έξι ημέρες με τεράστια προβάδισμα για να είναι αυτή η ομάδα που θα βρεθεί στον τελικό του Champions League!

Εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο των «νερατζούρι» που βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο 11’ χάρη στα τέρματα των Τζέκο και Μκιταριάν, ενώ στο δεύτερο μέρος έκανε εξαιρετική διαχείριση και κράτησε με άνεση το τεράστιο αποτέλεσμα.

Μιάμιση φάση σε όλο το ματς από τους απογοητευτικούς «ροσονέρι», με μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Τονάλι στο 63ο λεπτό, με την απουσία του Ράφαελ Λεάο να είναι κομβική και να δημιουργεί τεράστια προβλήματα στην ομάδα του Πιόλι στο επιθετικό κομμάτι.

Παρότι οι «ροσονέρι» φάνηκαν να δείχνουν διάθεση να πάρουν την κατοχή από την αρχή, το κατάφεραν για λιγοστά λεπτά και η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε πολλά μέτρα στο χορτάρι του «Σαν Σίρο». Κάπως έτσι, στο 8’ ο Τσαλχάνογλου σέρβιρε με κόρνερ και ο Τζέκο με τρομερό πλασέ στην κίνηση, έχοντας κρεμασμένο πάνω του τον Καλάμπρια, εκτέλεσε τον Μενιάν για το 1-0. Τρία λεπτά μετά δε, οι «νερατζούρι» χτύπησαν ξανά! Ο Ντιμάρκο γύρισε στο ύψος της περιοχής, με τον Λαουτάρο να αφήνει έξυπνα για τον Μκιταριάν, ο οποίος μπούκαρε στην αντίπαλη περιοχή και με άψογο τελείωμα έγραψε το 2-0, με τους γηπεδούχους να έχουν δεχτεί το απόλυτο σοκ!

Η Ίντερ ήταν απολαυστική, έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη και στο 16’ άγγιξε το 3-0. Ο Τσαλχάνογλου με ρουκέτα τράνταξε το αριστερό δοκάρι, η φάση συνεχίστηκε με τον Μκιταριάν να σουτάρει, ο Μενιάν να διώχνει και στην επαναφορά ο Μπαρέλα σχεδόν από τη μικρή περιοχή να αστοχεί! Ο Πιόλι είδε δύο λεπτά μετά τον Μπενασέρ να αποχωρεί με πρόβλημα και ο Μεσίας να παίρνει τη θέση του.

Ο Ιντζάγκι είχε κάνει κίνηση-ματ με τη χρησιμοποίηση του Τσαλχάνογλου αντί του Μπρόζοβιτς, με την Ίντερ να κερδίζει σε ταχύτητα και κράτημα μπάλας. Ο Τζέκο μετά την κάθετη του Λαουτάρο στο 24’ δεν βρήκε εστία, ενώ έπρεπε να φτάσουμε στο 30ο λεπτό για να δούμε την πρώτη τελική της Μίλαν με το τακουνάκι του Καλάμπρια να περνά άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ονάνα. Στο 32ο λεπτό ο διαιτητής είδε πέναλτι σε πτώση του Λαουτάρο, αλλά η επαφή από τον Κιάερ φάνηκε τουλάχιστον… χλιαρή, με τον Μανθάνο να παίρνει πίσω την απόφασή του μετά από on field review. Αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους, αφού σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων έφτιαξαν άλλες δύο φάσεις με τους Λαουτάρο και Ντάμφρις. Οι τελικές ήταν 11-1 στο 35’ και έγιναν 13-4 ως το φινάλε του πρώτου μέρους, το οποίο τελείωσε με σκορ 2-0. Με την Ίντερ να εντυπωσιάζει και τη Μίλαν να απογοητεύει φανερά…

Η Μίλαν έπρεπε αναγκαστικά να επιτεθεί στο δεύτερο μέρος, κάτι που έκανε στο ξεκίνημά του. Ψάχτηκε για το γκολ και το πλησίασε με Ντίας (49’) και Μεσίας (51’), αλλά δεν το βρήκε. Και στα… καπάκια (53’) λίγο έλειψε να το πληρώσει αλλά ο Τζέκο μετά την πάρε-βάλε πάσα του Μπαστόνι δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Μενιάν! Ο Πιόλι έριξε Τιό και Οριγκί στο ματς, με τον Ιντζάγκι να απαντά με τον Μπρόζοβιτς. Και στο 63ο λεπτό οι «ροσονέρι» είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι όταν ο Ζιρού έσπασε στον Τονάλι, ο οποίος είδε το «ξερό» σουτ που έπιασε να σταματά στο δεξί δοκάρι!

Λουκάκου και Ντε Φράι μπήκαν για λογαριασμό των «νερατζούρι» ώστε να δώσουν φρεσκάδα σε όλες τις γραμμές, με την Ίντερ να κάνει εξαιρετική διαχείριση του παιχνιδιού. Είχε εξουδετερώσει τον Ζιρού που ήταν άφαντος, κρατούσε μακριά από τα καρέ του Ονάνα τους γηπεδούχους και όδευε για μια τεράστια νίκη. Κατάφερε να την κρατήσει μάλιστα ως το φινάλε του παιχνιδιού, κάνοντας άλμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League.