Η Ίντερ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις την Σλάβια Πράγας

Σκόνταψε με το καλημέρα η Ίντερ, που έμεινε στο 1-1 στο «Σαν Σίρο» με τη Σλάβια. Οι Τσέχοι εμφανίστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι και κρατούσαν τη νίκη ως το 90+2’ αλλά η «χρυσή» αλλαγή του Κόντε, Νικολό Μπαρέλα, χάρισε την ισοπαλία στους «νερατζούρι»

Η Σλάβια είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, καθώς στο 7ο λεπτό, ο Στάντσιου εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Χαντάνοβιτς που έδιωξε σε κόρνερ. Στο 23’ ο Σένσι εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Ντ’Αμπρόζιο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κολάρ είπε όχι και στο 33’ ο Μάσοπουστ μπήκε όμορφα στην περιοχή της Ίντερ από δεξιά αλλά αντί να σουτάρει έκανε γύρισμα εκεί που δεν υπήρχε κάποιος συμπαίκτης του.

Στο 34ο λεπτό το μακρινό σουτ του Ντ’Αμπρόζιο πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της Σλάβια Πράγας και στο 45’ ο Κολάρ έκανε τραγικό λάθος, βγαίνοντας πολύ μακριά από την εστία του αλλά ευτυχώς για εκείνον η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στο 51’ και στο 53’ ο Στάντσιου είχε δύο καλά σουτ με το πρώτο να σταματά στον Χαντάνοβιτς και το άλλο να περνά λίγο έξω, ενώ στο 64’ η Σλάβια πάγωσε το «Σαν Σίρο». Ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά μετά από πλασέ του  Ζελενι αλλά ο Ολαγινκά πήρε το ριμπάουντ και από πλάγια θέση πλάσαρε για το 0-1.

Μάλιστα στο 67ο λεπτό, ο Στάντσιου εκτέλεσε το φάουλ από μακριά με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι της Ίντερ και στο 71’ οι Τσέχοι έχασαν κι άλλη μεγάλη ευκαιρία με τον Μάσοπουστ.

Στο 84’ ο Ντ’ Αμπρόζιο έπιασε νέο μακρινό σουτ αλλά και πάλι ο Κολάρ έσωσε, ενώ στο 90+2’ ήρθε η ισοφάριση για τους Ιταλούς. Το φάουλ του Σένσι βρήκε στο δοκάρι της Σλάβια και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαρέλα με όμορφο γυριστό έκανε το 1-1.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ντ’Αμπρόζιο, Γκαλιαρντίνι, Καντρέβα (60’ Λασάρο), Σένσι, Μπρόζοβιτς (71’ Μπαρέλα), Ασαμόα, Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες (71’ Πολιτάνο)

ΣΛΑΒΙΑ: Κολάρ, Μπορίλ, Χοβόρκα, Κουφάλ, Κούντελα, Χουσμπάουερ, Τραορέ (60’ Ζελένι), Σούρσεκ, Στάντσιου, Μάσοπουστ (79’ Γιουσούφ Χελάλ), Ολαγινκά (85’ Προβόντ).