Η Ίντερ πρωταθλήτρια Ιταλίας μετά από 11 χρόνια

Η Ίντερ στέφθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια Ιταλίας μετά από 11 χρόνια τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε, καθώς η Σασουόλο κράτησε στο 1-1 την Αταλάντα.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατέκτησε το 19ο σκουντέτο της ιστορίας της, προσπερνώντας την Μίλαν στη σχετική λίστα και ανεβαίνοντας μόνη στη δεύτερη θέση! Την ίδια ώρα γίνεται τρελή μάχη για την είσοδο στην τετράδα, με πέντε ομάδες σε απόσταση λίγων βαθμών!

Στο «Mapei» η Αταλάντα είδε το ματς να… στραβώνει στο ξεκίνημα με τον Γκολίνι να ανατρέπει εκτός περιοχής τον Μπογκά και να αποβάλλεται (22′), αλλά στο 31ο λεπτό ο Μαλινόφσκι με φοβερό τελείωμα στην κίνηση έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους δε, η Αταλάντα βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Ζαπάτα αλλά δεν μέτρησε για οφσάιντ. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Σασουόλο να πιέζει ασφυκτικά, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα και βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης από την άσπρη βούλα με τον Μπεράρντι (52′).

Λίγο αργότερα (64′) ο Λοκατέλι με πλασέ στην κίνηση μετά το σπάσιμο του Τόλγιαν σκόραρε για το 2-1, τέρμα που δεν μέτρησε για οφσάιντ στον πρώτο. Ο Γκασπερίνι έριξε τον Μουριέλ στο ματς και ο Κολομβιανός κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Μάρλον στο 75′, ωστόσο νικήθηκε από τον… σπεσιαλίστα Κονσίλι (που έβγαλε το 19ο πέναλτι της καριέρας του) με το σκορ να παραμένει στο 1-1 και την Αταλάντα να χάνει την ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και το ματς να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι είδε την Κάλιαρι να παίρνει βαθμό στο φινάλε και να μην της επιτρέπει να πιάσει Μίλαν και Αταλάντα στη δεύτερη θέση (1-1). Ο Οσιμέν ήταν αυτός που σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, σε ένα ματς με τρελό ρυθμό και φάσεις μπροστά στις δύο εστίας αλλά με μόλις ένα γκολ, κυρίως λόγω της αστοχίας των παικτών των δύο ομάδων! Ωστόσο, η Κάλιαρι αποδείχτηκε εφτάψυχη και ο Νάντες στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Έχασε την ευκαιρία να αγκαλιάσει την σωτηρία η Φιορεντίνα, αφού είδε τον Παλάσιο της Μπολόνια να πετυχαίνει χατ-τρικ, ισοφαρίζοντας στο φινάλε σε 3-3 στο «Νταλ Άρα» σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς! Ο Βλάχοβιτς με πέναλτι στο 22ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους «βιόλα», με τον Παλάσιο να το φέρνει στα ίσα με τη συμπληρωση μισής ώρας. Ο Μποναβεντούρα στο 64′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Φιορεντίνα, όμως ο Παλάσιο επτά λεπτά μετά απάντησε ξανά για το 2-2, με τον Βλάχοβιτς να έρχεται στο 73′ για να γείρει την πλάστιγγα ξανά υπέρ των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά, η Μπολόνια και ο Παλάσιο αποδείχτηκαν… πεισματάρηδες και στο 84ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό 3-3 με το χατ-τρικ του 39χρονου Αργεντινού.