Η Ισπανία έκλεψε στο 86΄ την πρωτιά απ’ τους Πορτογάλους

Με γκολ του Μοράτα στο 86΄ η Ισπανία νίκησε 1-0 την Πορτογαλία που έπαιζε στο σπίτι της για δύο αποτελέσματα.

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα στην Πορτογαλία που για τρίτη φορά τα τελευταία χρόνια έπαιζε για δύο αποτελέσματα μία πρόκριση και κατάφερε να την χάσει.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έδωσε την κατοχή στην Ισπανία, όμως ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες στιγμές για να ανοίξει το σκορ με Ντιόγκο Ζότα και Μπρούνο Φερνάντες, ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κριστιάνο Ρονάλντο νικήθηκε σε καθαρό τετ-α-τετ από τον Ουνάι Σιμόν.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι Πορτογάλοι έχασαν μέτρα στο γήπεδο και στο τέλος το πλήρωσαν. Από σέντρα του Καρβαχάλ και ασίστ του Νίκο Γουίλιαμς με το κεφάλι, ο Μοράτα πέτυχε το χρυσό γκολ (86’, 0-1), που έστειλε την ομάδα του Λουίς Ενρίκε στο Final-4 για την κατάκτηση του Nations League παρέα με Ιταλία, Κροατία και Ολλανδία.

Στο έτερο αδιάφορο ματς του ομίλου, η Ελβετία επικράτησε της Τσεχίας με 2-1 σε ένα ματς, στο οποίο όλα έγιναν στο πρώτο μέρος.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν νωρίς με 2-0 (29’ Φρόιλερ, 31’ Εμπολό), με τον Σικ να μειώνει στο 45ο λεπτό και την Τσεχία να χάνει την ευκαιρία στην επανάληψη να σώσει τον βαθμό, όταν ο Σούτσεκ αστόχησε σε πέναλτι (61’).