Η Ισπανία στα ημιτελικά είχε την απάντηση στα πέναλτι κόντρα στους Ελβετούς(3-1)

Η Ισπανία έβαλε φρένο στην ομάδα που απέκλεισε την Πρωταθλήτρια Κόσμου, Γαλλία στην διαδικασία των πέναλτι. Αυτή τη φορά η Ελβετία δεν ήταν το ίδιο αποδοτική στη Ρώσικη ρουλέτα και οι Ισπανοί σφράγισαν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με 3-1 στα πέναλτι (1-1 καν.αγ. – παράταση)

Πρωταγωνιστής των Ισπανών στο «Κρεστόβσκι» της Αγίας Πετρούπολης ήταν ο τερματοφύλακας Σιμόν, καθώς έπιασε δυο πέναλτι και έστειλε την Ισπανία στο Γουέμπλεϊ, όπου και περιμένει τον επόμενο αντίπαλο της, που θα προκύψει από το ζευγάρι Βέλγιο-Ιταλία.

Η σπουδαία Ελβετία πήγε το παιχνίδι στην παράταση, με τον Σακίρι να απαντάει στο προβάδισμα της Ισπανίας (αυτογκόλ του Ζακαρία). Εκεί είδε τον εξαιρετικό Ζόμερ να την κρατάει στο παιχνίδι, αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο, καθώς πραγματοποίησε 10 επεμβάσεις στον έξτρα χρόνο. Το σφυροκόπημα των Ισπανών δεν είχε αποτέλεσμα. Έχασαν τα… άχαστα, με τους Μορένο, Φεράν Τόρες και Ντάνι Όλμο να σπαταλούν πολλές κλασικές ευκαιρίες. Μάλιστα ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ έχασε 15 τελικές στο παιχνίδι. Έτσι φθάσαμε στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, Ζόμερ και Σιμόν έκλεψαν την παράσταση. Αμφότεροι έπιασαν από δυο πέναλτι. Ωστόσο, αυτός που πανηγύρισε στο τέλος ήταν ο Ισπανός πορτιέρο. Ο Ογιαρθάμπαλ σφράγισε την πρόκριση της Φούριας Ρόχας στα ημιτελικά.

Η μαχητική Ελβετία έπαιζε με 10 παίκτες από το 77΄και έβγαλε την ψυχή στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Οι «Φούριας Ρόχας» κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, προτού ζεσταθούν καλά, καλά, οι μηχανές των δύο ομάδων και με την τύχη να τους χαμογελά με τη βοήθεια της.

Ο Τζόρντι Άλμπα επιχείρησε ευθύβολο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ζακάρια και αιφνιδίασε τον Ζόμερ που έμεινε «άγαλμα» (0-1).

Το γρήγορο γκολ της ομάδας του Λουίς Ενρίκε δεν άλλαξε το σκηνικό του ματς.

Οι Ισπανοί εξακολουθούσαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και πολύ περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, την ώρα που οι Ελβετοί παρέμεναν σε παθητικό ρόλο, ενώ έχασαν λόγω τραυματισμού τον Εμπολό (στο 24΄) με τον Βάργκας να παίρνει την θέση του.

Η μπάλα δύσκολα έφτανε στον Σεφέροβιτς, ενώ ο Ζούμπερ, δεν ήταν όσο απειλητικός υπήρξε σε προηγούμενα ματς.

Η Ισπανία παρά την κατοχή μπάλας (έκλεισε το α΄ημίχρονο με ποσοστό 66%) είχε μόλις τρεις τελικές και δυσκολευόταν να πατήσει στην περιοχή του Ζόμερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του α΄ημιχρόνου η Ελβετία προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση μέσω στημένων φάσεων και δια αέρος  χωρίς επιτυχία.

Η Ισπανία κρατούσε το τιμόνι στα χέρια της, χωρίς όμως να ρισκάρει και να επιδιώκει με αξιώσεις να φτάσει στο δεύτερο γκολ που θα την έφερνε αγκαλιά με την πρόκριση.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς έκανε αισθητή την παρουσία της «φλέρταρε» με την ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις στο β΄ημίχρονο.

Στο 56΄   μετά από κόρνερ του Σακίρι ο Ζακάρι έπιασε κεφαλιά που έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι κι έτσι έχασε την ευκαιρία να εξιλεωθεί για το αυτογκόλ του α΄ημιχρόνου.

Νέα χαμένη ευκαιρία για τους Ελβετούς στο 64΄. Ο Βάργκας με ωραία πάσα έβγαλε τον Ζούμπερ σε θέση βολής με τον Σιμόν να απομακρύνει σωτήρια.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι Ελβετοί στις δύο προηγούμενες φάσεις, το πέτυχαν στο 68΄. Μετά από κακή συνεργασία των Πάου Τόρες και Λαπόρτ η μπάλα έφτασε στον Φρόιλερ ο οποίος έδωσε…έτοιμο γκολ στον Σακίρι που με κοντινό πλασέ βρήκε δίχτυα (1-1) και τιμώρησε τους Ισπανούς για τον άστοχο τρόπο διαχείρισης του παιχνιδιού.

Η Ελβετία «έχασε» τον Φρόιλερ στο 77΄με αυστηρή απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μορένο, με τους Ισπανούς να αποκτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα στην τελική ευθεία του ματς.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι «Φούριας Ρόχας» έχοντας και παίκτη παραπάνω στο χορτάρι πίεσαν με στόχο να μην πάει το ματς στην παράταση, χωρίς όμως να πάρουν ρίσκο και να κατεβούν μαζικά στην αντίπαλη εστία.

Οι Ισπανοί μπήκαν στην παράταση με το μαχαίρι στα δόντια και με άκρως επιθετικές διαθέσεις κάνοντας την μία τελική μετά την άλλη.

Σε δύο περιπτώσεις (92΄- 101 ) ο Μορένο έχασε μεγάλες ευκαιρίες να τους δώσει το προβάδισμα με πλασέ από πλεονεκτική θέση. με τον Ζόμερ να απομακρύνει σωτήρια στη δεύτερη φάση.

Ο Ελβετός κίπερ είπε “όχι” και σε…φαρμακερό σουτ του Ογιαρθάμπαλ στο 103΄.

Η πολιορκία των Ισπανών συνεχίστηκε με τον Όλμο σε δύο φάσεις (111΄-112΄) να μην σκοράρει με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και το παιχνίδι να οδηγείται στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.