Η Ισπανία στις καθυστερήσεις 1-1 με την Σουηδία πήρε την πρόκριση

Η Ισπανία στις καθυστερήσεις κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2020. Ο Ροντρίγκο Μορένο, με ένα τέρμα του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε 1-1 το παιχνίδι με την Σουηδία και έδωσε τον βαθμό που αναζητούσαν οι “φούριας ρόχας» για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το εισιτήριο δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της προκριματικής φάσης.

Η Σουηδία ήταν σαφώς ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά ο Ντε Χέα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και κρατούσε ανέπαφη την εστία του. Ακόμη και στο 50ο λεπτό που άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι ο Ισπανός τερματοφύλακας είχε κάνει άλλη μια απόκρουση αλλά χωρίς να καταφέρει να βάλει τέλος στη φάση. Η μπάλα κατέληξε στο Μπεργκ ο οποίος από κοντά έκανε 1-0.

Ο Ντε Χέα αποχώρησε στο 60ο λεπτό με τραυματισμό και οι Σουηδοί πίστεψαν ότι έχουν το παιχνίδι. Πίεσαν να σκοράρουν αλλά οι Ισπανοί με δόση τύχης κατάφεραν στη συνέχεια μετά από την εκτέλεση ενός κόρνερ να ισοφαρίσουν και να πάρουν το αποτέλεσμα που ήθελαν στη χειρότερη για να τσεκάρουν και το εισιτήριο για την τελική φάση.

Στο Βουκουρέστι, η Ρουμανία και η Νορβηγία έμεναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 52ο λεπτό με τον Πούσκας, σε μια μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Αυτό τελικά συνέβη στο 62ο λεπτό με τον Μιτριτα.

Το σφύριγμα της λήξης πλησίαζε αλλά η νίκη δεν ήρθε για τους Ρουμάνους. Ο Σόρλοθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 1-1. Ένα αποτέλεσμα που στέρησε την ευκαιρία στους Ρουμάνου να περάσουν στη δεύτερη θέση μετά και την ισοπαλία της Σουηδίας.

Πλέον, η Σουηδία με 15 βαθμούς και η Ρουμανία με 14 παλεύουν για την δεύτερη θέση με περισσότερες πιθανότητες από την Νορβηγία η οποία έχει 11 βαθμούς και μαθηματικά με δύο νίκες ίσως να κάνει το θαύμα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου τα νησιά Φερόε με τέρμα του Μπαλντβινσον στο 71’ πήραν τη νίκη απέναντι στη Μάλτα.