Η Καλαμάτα λύγισε την Επισκοπή 1-0 και πέρασε δεύτερη

Η Καλαμάτα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Επισκοπή αλλά κατάφερε να τη λυγίσει χάρη σε γκολ του Πασά, επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από δύο σερί βαθμολογικές απώλειες (1-0).

Πιο καλά μπήκε η Επισκοπή στο παιχνίδι έχοντας και κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βουκελάτο να κάνει το σουτ στην κίνηση από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Ταΐρης του είπε «όχι».

Στην συνέχεια η Καλαμάτα ανέβασε στροφές και άρχιζε να απειλεί, με τη Μαύρη Θύελλα να έχει δυο δοκάρια στο 20’ και στο 24’. Τα λεπτά περνούσαν με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια τελικά ισόπαλες (0-0).

Στο 55’ τελικά η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου βρήκε το γκολ, όταν μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Τάτος, ο Πασάς πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο δε μέτρησε καθώς ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για υπόδειξη οφσάιντ.

Τελικά, η Καλαμάτα πήρε την… εκδίκησή της και βρήκε το γκολ στο 66’ όταν Τάτος τροφοδότησε μέσα στην περιοχή για τον Ρόβα που από δεξιά έκοψε στο δεύτερο δοκάρι για τον Πασά, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Καλογεράκη για το 1-0. Η Επισκοπή αντέδρασε στην συνέχεια και στο 71’ είχε μια πολύ καλή φάση με τον Ρίτσαρντ, ωστόσο το σουτ που έκανε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν σωστά, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η Καλαμάτα επέστρεψε στις νίκες και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 10 πόντους, ισόβαθμη με Απόλλωνα Σμύρνης και Ηλιούπολη.